Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

E-näitus Rahvusraamatukogu kaardikogust

Rahvusraamatukogu kodulehel on nüüd võimalik vaadata e-näitust "Hävingult tagasi võidetud kaardid Rahvusraamatukogu kaardikogust".

Eesti territooriumi kujutavaid kaarte ja plaane on Eesti Rahvusraamatukogu kaardikogus ligi 6000 eksemplari, neist üksikeksemplare 450. Vanim kaart kogus pärineb 1540. ning vanim Eesti linnaplaan 1840. aastast.

Näitus illustreerib raamatukogu säilitus- ja ennistusosakonna tegevust kahjustunud kaartide konserveerimisel ja restaureerimisel. Mitmel puhul on kirjeldatud ja näidatud kaardi seisundit enne ja pärast konserveerimist ja töö käiku, lisaks pilte enne ja pärast konserveerimist ning toodud probleemid, millega konservaator silmitsi seisab.

Maakaartide säilimist takistanud ebasoodsate asjaolude tõttu on hädavajalik nende konserveerimine ja ennistamine. Digiteerimine teeb hävimisohus kaardid paljudele kättesaadavaks ja võimaldab paberkaarte paremini säilitada. Ühe näitena võib nimetada hävingust päästetud ainueksemplari Eesti Vabariigi metsade kaart (käsitsi koloreeritud seinakaart, 300 x 255 cm).

Rahvusraamatukogu digiteeritud kogudest on võimalik vaadata ka Euroopa ja Skandinaavia 16.-18. saj. ning Liivimaa 16.-18. saj. maakaarte ning Tallinna, Tartu, Pärnu ja Narva linnaplaane.

Lisainfo:
Ave Tarvas (RRi säilitus- ja ennistusosakond), tel. 630 7249.
Margit Tohver (RRi kartograafia- ja geograafiasaal), tel. 630 7156.

#layout1#


 digitaalarhiiv digar