Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

V PÕHJAMAADE LUULEFESTIVAL EESTIS

5.-7. maini toimub Eestis V Põhjamaade Luulefestival. Esinejate hulgas on kaasaja tuntud ja tunnustatud autorid Põhjamaadest, Eestist, Lätist, Leedust ja Peterburist. Kolm päeva kestva festivali üritused toimuvad Tallinnas, Tartus ja Kohtla-Järvel.

Käesoleval nädalal viiendat korda toimuval Põhjamaade luulefestivalil on tagasivaateline taust, mis tõstatab laiema küsimuse: milliseid jälgi jätab luule aegadele, kohtadele ja inimesetele, kelles ja kellele luule sünnib ja kõlab? Kuna tegemist on juubelifestivaliga, esinevad sellel lisaks esmakordselt Eestis üles astuvatele autoritele ka mitmed eelmiste festivalide südamelähedased poeedid.

Juubelifestival algab neljapäeval, 5.mail kell 12 traditsiooniliselt Eesti Rahvusraamatukogu treppidel, kus trompetihelide saatel astuvad üles välisautorid. Poeetilis-muusikalised etendused toimuvad neljapäeva õhtul teatris NO99, kus luuletajatega koos esinevad Helin-Mari Arderi trio ning Tanel Padar ansambliga The Sun.

Festival kulmineerub laupäeval, 7.mail kell 11 Niguliste muuseum-kontserdisaalis toimuva luulekavaga, mida muusikaga ilmestavad Villu Veski, Tiit Kalluste, Andre Maaker ja Taavo Remmel. Festivali lõpetab laupäeval kell 15 Café Anglais’is algav kava THE VERY BEST OF, kus publikul on võimalik kohtuda varasematel luulefestivalidel esinenud ning kõige enam populaarsust kogunud autoritega, nt Märta Tikkaneni, Jacques Werupi, Vigdís Grímsdóttiri, Leelo Tungali ja teistega.

Luulelugemised toimuvad festivali raames ka Rahva Raamatu kaupluses Viru keskuses, Tartu raekojas, Kohtla-Järve Keskraamatukogus ning Gustav Adolfi Gümnaasiumis Tallinnas.

Põhjamaade autoritest esinevad festivalil näiteks soome-rootsi üks enimtõlgitumaid kirjanikke Märta Tikkanen, rootsi kirjanduse grand old man ning Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhinna laureaat Tomas Tranströmer, aga ka jazzmuusik ja luuletaja Jacques Werup ning Gerard Bonnieri preemia laureaat Eva Runefelt Rootsist. Põhjala saari esindavad Islandi kirjanduse auhinna laureaat Andri Snær Magnason, kahekordne Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhinna nominent Vigdís Grímsdóttir, kes on leidnud korduvat äramärkimist ka Islandi kirjanduse auhindadega, ning Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhinna nominent Tóroddur Poulsen Fääri saartelt. Esmakordselt on Eesti publikul võimalik kohtuda Grööni luuletajaga – festivalil esineb Jessie Kleemann. Lisaks astuvad üles Gintaras Grajauskas Leedust, Valts Ernštreits Lätist ning Sergei Zavjalov Peterburist. Eesti autoritest esinevad Doris Kareva, Leelo Tungal, Kristiina Ehin, Elo Viiding, Asko Künnap, Jürgen Rooste jt.

Kõikidele festivali üritustele on vaba sissepääs.

Põhjamaade luulefestivali korraldab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus koostöös mitmete Eesti ning Põhjamaade asutuste ja organisatsioonidega.

Lähem teave: festivali koduleheküljelt www.norden.ee/poetry/2005

 


 digitaalarhiiv digar