Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogus saab näha vanu reisiraamatuid

20. oktoobrini on Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis avatud näitus “Tõllaga ja tõllata. 17.–19. sajandi reisipilte”.

Näitus avab ukse 17.–19. sajandi reisimaailma, et vaadata, kes, kuhu ja milleks reisis ning kuidas rändurid on nähtu ja kuuldu jäädvustanud. Oma reisipäevikutes, -albumites, kirjades ja aruannetes on põnevaid reise Õhtu- ja Hommikumaadesse ning Uude Maailma üles tähendanud maadeuurijad, teadlased, õpetlased, diplomaadid, kirjanikud, sõjamehed, misjonärid, pastorid, kaupmehed, antikvaarid, bibliofiilid ja paljud teised. Lisaks 18. sajandi ümbermaailmareisijate J. Cooki, Sir W. Rogersi ja J. F. G. de la Pérouse’i reisikirjeldustele saab näha Eestist pärit meresõitjate-maadeavastajate A. J. von Krusensterni, O. von Kotzebue ja F. von Wrangeli põhjalikke aruandeid. Eesti- ja Liivimaa asukoht tähtsal kauba- ja liiklusteel tõi siia läänest ja idast rännumehi, kel jätkus huvi ja oskust nähtu kirja panna. Nende hulgas olid inglased J. Carr, A. Swinton, G. Green, W. Coxe ja N. Wraxall, saksa diplomaadid S. von Herberstein ja Fr. Chr. Weber ja teised. Ülevaated reisidest Venemaale, Idamaadesse ja polaaraladele kajastavad sealset loodust, looma- ja taimeliike, rahvastikku jms.

Esimesed algupärased eestikeelsed reisikirjad avaldasid laevainsener J. Jürison ja misjonär H. Tiismann. Esimesed reisikirjatõlked eesti keelde pärinevad F. R. Kreutzwaldilt.

Näitusel on 103 rohkete vasegravüüride ja kaartidega illustreeritud reisiraamatut, lisaks 4 käsikirjalist reisialbumit ja 3 reisipassi. Näitust ilmestavad Eesti Ajaloomuuseumist deponeeritud esemed.

Näituse koostas Rahvusraamatukogu kogude osakonna vanaraamatu spetsialist Ruth Hiie, kujundas näituste osakonna kunstnik Tiiu Laur.

Näitus on avatud 20. oktoobrini, E-R 10-18, L 12-19, juulis ja augustis E-R 12-19.

Olete oodatud!

Lisainfo: Ruth Hiie, tel. 630 7304

#layout1#

 

 


 digitaalarhiiv digar