Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Ilmub 20. sajandi alguse eesti heliplaadiarhiiv

Neljapäeval, 12. mail kell 16.00 esitletakse Eesti Rahvusraamatukogu kuppelsaalis CD kogumikku “Eesti heliplaadiarhiiv”. Kirjastus “Ilo” on kaante vahele koondanud eesti heliplaadi varasema ajaloo. Tehnikaajakirjanik Heino Pedusaare koostatud kogumik sisaldab digitaalseid koopiaid aastatel 1901-1939 ilmunud salvestistest ning ülevaatliku ja põhjaliku käsitluse eesti heliplaadiajaloost. Otsisüsteemiga varustatud andmebaasi kokkuseadmise ja salvestiste digitaaltöötluse eest hoolitses helire¾issöör Viivika Vares.

Esmakordselt saab laiem avalikkus tutvuda kõigi 20. sajandi alguse eesti heliplaatidega. Tol perioodil ilmunud plaate on säilinud suhteliselt vähe. Pool sajandit kestnud töö tulemusena valminud kogumik sisaldab maailma 20 heliplaadifirmas salvestatud ligi 1200 muusikapala restaureeritud digitaalkoopiat. Need pärinevad rohkem kui 200 esinejalt ja autorilt. Saab kuulda tolleaegseid laulukuulsusi, nagu Benno Hansen, Alfred Sällik, Karl Ots, Paula Brehm jt., salvestatud on kupleesid Paul Pinnalt, koorilaule esitavad teiste hulgas Tallinna Meestelaulu Seltsi koor ja Estonia Muusika Osakonna segakoor.

Mahukale plaadikogumikule lisatud koondkataloog annab põhjaliku andmestiku eesti autorite ja interpreetidega seonduvatest salvestistest alates esimese eestikeelse laulu jäädvustamisest Peterburis 20. sajandi algul viimase sõjaeelseni 1939. aastal. Andmebaasis kirjeldatakse iga pala ligi paarikümne tunnuse järgi. Näiteks saab otsida teksti või muusika autori, teksti tõlkija, esitaja jt. nimede, teose pealkirja, laulu algussõnade, samuti plaadi matriitsi- ja katalooginumbri ning teiste andmete alusel. Kõigele lisandub põhjalik ajalooline ülevaade tolle aja olustikust eesti muusika- ja sõnaloomingu ning interpretatsioonikunsti jäädvustamisel.

Komplekti kuulub 58 CDd (neist 55 plaatide koopiatega), andmebaas ning interpreete ja helisalvestisi tutvustav tekst eesti ja inglise keeles.

Täiendav info:

Heino Pedusaar, tel. 645 4886

Kirjastuse “Ilo” ärijuht Urmas Sõgel, tel. 661 0555

#layout1#

 


 digitaalarhiiv digar