Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud







 

Näitus Soome ajaloolaste töödest Eesti ajaloo uurijatena

Esmaspäevast, 3. oktoobrist võib Rahvusraamatukogu 7. korruse humanitaarteaduste lugemissaalis tutvuda näitusega “Soome ajaloolased Eesti ajaloo uurijatena II”, kus eksponeeritakse trükiseid perioodist 1855–1938.

Soomes tekkis huvi Eesti ajaloo vastu juba ärkamisajal – 19. sajandi teisel poolel. See huvi kujunes rahvusromantilisel pinnal ja põhines hõimutundele. Eestlaste muinasaeg polnud soomlaste jaoks välismaa ajalugu, vaid oma juurte otsimine. Nimelt usuti, et soomlaste esiisad rändasid suure lainena Eestist Soome alles Kristuse sündimise aegu. Soome ajaloolaste iseloomulikud pidepunktid Eesti ajaloo uurimisel kujunesid juba enne iseseisvusaega. Lõunanaabri ajalugu vaadeldi pärisrahva ehk eestlaste vaatenurgast, mis vastandus baltisaksa ajaloolaste paradigmale.

1920–1930ndatel aastatel olid Soome soomekeelsete ajaloolaste jaoks olulised põhimõtted rahvuslus ja iseseisvus. Ajalooteaduses jätkus Eesti-sõbralikkus, mis seostus soomlaste endi rahvuslusega.

Esimeseks Tartu eesti ülikooli Eesti ja Põhjamaade ajaloo professoriks (1919-1929) sai soomlane Arno Rafael Cederberg, kelle ülesandeks oli panna alus rahvuslikule ajalooteadusele Eestis, rajada arhiivid ja vajalikud teadusfoorumid ning koolitada esimene rahvusliku ajaloo uurijate põlvkond.

Näitusel eksponeeritud kirjanduse valiku on teinud ning saateteksti kirjutanud Tallinna Ülikooli üldajaloo lektor Helena Sepp.

Näitus jääb avatuks 30. novembrini.

Olete oodatud külastama!

Täiendav info : Aita Korb (laenuosakond, humanitaarteaduste lugemissaal), 630 7436, e-post aita at nlib dot ee

#layout1#


 digitaalarhiiv digar