Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Eesti Rahvusraamatukogu arhiivkogu tähistab 70. aastapäeva näitusega

Homme, 1. novembril möödub 70 aastat Eesti Rahvusraamatukogu arhiivkogu loomisest. Juubelit tähistame kell 16.00 harulduste kogu näitusesaalis avatava näitusega, mis tutvustab arhiivkogu tekkelugu ja valikut kollektsioonist: raamatuid, perioodilisi väljaandeid, pisitrükiseid ja autograafe.

Eesti trükiste arhiivkogu loomise mõte ulatub raamatukogu algusaega, 1920ndate algusesse, kuid sai teoks alles 1935. aastal: 1. novembril avati toonases Riigiraamatukogus uus inventariraamat, millesse hakati kandma vastloodud arhiivkogu trükiseid. Esimestel aastatel komplekteeriti kogu jooksvalt saabuvast sundeksemplarist, millest ka nimetus S-kogu.

6. aprillil 1938 kinnitati arhiivkogu asutamine Riigiraamatukogu seadusega, mille kohaselt kuulusid arhiivkogusse eestikeelsed ja Eestis ilmunud võõrkeelsed trükised. Komplekteeriti ka varem ilmunud väljaandeid. 1941. aasta jaanuarist hakkas arhiivkogu saama ka Eesti trükikodades trükitud, kuid Moskvas või Leningradis kirjastatud raamatute sundeksemplare. S-kogu aktiivne täiendamine lõppes 1947. aastal, kuigi ametlikult lõpetati komplekteerimine 18. aprillil 1950.

1965. aastal pandi raamatukogus alus uuele arhiivkogule, mille koosseisu läks ka 1935. aastal loodud kogu.

Praegu moodustavad Eesti Rahvusraamatukogu arhiivkogu S-kogu, raamatute, jadaväljaannete, kaardiväljaannete, graafikateavikute, heli- ja videosalvestiste, elektrooniliste teavikute, tehnikakirjanduse erilaadide ja pisitrükiste kogu. Sinna kuulub ka esimene eesti talupoegade laenuraamatukogu – Virumaa Metsiku küla laenukogu. Arhiivkogus säilitatakse alaliselt üks eksemplar kõikidest trükistest, auvistest ja elektroonilistest teavikutest, mis on ilmunud Eestis või eesti keeles, samuti valikuliselt Estonicat. Ajaliselt kuuluvad arhiivkogusse pärast 1860. aastat ilmunud eestikeelsed ja pärast 1830. aastat ilmunud võõrkeelsed Eesti ja Estonica väljaanded.

Näitus jääb avatuks 20. jaanuarini 2006.

Lisainfo: Helle Remmelt, RRi kogude osakonna vanemraamatukoguhoidja, tel. 630 7341, Helle dot Remmelt at nlib dot ee

#layout1#


 digitaalarhiiv digar