Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Joonistused koonduslaagri elust läbi laste silmade

Tänasest, 18. jaanuarist saab Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis näha Tšehhi Vabariigi Suursaatkonna algatusel genotsiidiohvrite mälestuseks korraldatavat näitust "Meeleheide ja lootus: Elu Terezíni koonduslaagris läbi lapsesilma".

Üle kuuekümne aasta on möödunud Teise maailmasõja lõpust. Sõja jooksul kavatses natslik Saksamaa tappa kõik juudid ning hävitada või ümber asustada teised natside arvates "rassiliselt alaväärtuslikud" rahvad, eelkõige slaavlased (venelased, ukrainlased, valgevenelased, poolakad, tšehhid jt.) ning mustlased.

Tšehhi kindluslinnas Terezínis asutasid natsid 1941. aastal Theresienstadt Ghetto, mis toimis juutide koondus- ja kinnipidamislaagrina enne nende saatmist surmalaagritesse. Kuid geto oli mõeldud ka teise eesmärgi saavutamiseks: petta maailma ja varjata küüditamist "Juutide koloonia mudeliga".

Natsid paigutasid Terezíni prominentseid juute, kelle äkiline kadumine oleks võinud äratada kahtlust. Terezín täideti kunstnike, kirjanike ja õpetlastega. Vangide hulgas oli rahvusvaheliselt tuntud kunstnik Friedl Dicker-Brandeis, kes juhendas getos laste kunstiklasse, aidates neil kunsti kaudu taluda elu karmi reaalsust.

1944. aasta sügisel viidi Dicker-Brandeis Auschwitzi. Temast jäi Terezíni maha kaks kohvrit, mis sisaldasid rohkem kui 4000 lapse joonistusi. Aastatel 1942-44 interneeriti getosse kokku umbes 15 000 alla 15-aastast last. Enamik neist mõrvati.

Näitusel, mis jääb avatuks 29. jaanuarini, on eksponeeritud 47 lapse joonistuste reproduktsioonid F. Dicker-Brandeisi pärandist. 

Holokausti meenutamine ja noorte kunstnike mälestamine toimub Eesti Rahvusraamatukogus 27. jaanuaril kell 17.00.

Lisainfo: Jan Maisler, Tšehhi Vabariigi Suursaatkond, tel. 627 4400

  Helena Ljovkina, RRi näituste osakond, tel. 630 7148

#layout1#


 digitaalarhiiv digar