Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Teeneka raamatuillustraatori Asta Venderi isiknäitus

Teisipäeval, 1. augustil kell 16 avatakse Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis ja fuajees peatselt 90. sünnipäeva tähistava Eesti raamatuillustraatorite grand old lady Asta Venderi raamatuillustratsioonide näitus. Avamisel osaleb ka kunstnik

Juubelinäitusel on välja pandud Asta Venderi illustreeritud raamatud ning originaalillustratsioonid nii kunstniku enda kui ka Rahvusraamatukogu kogudest, samuti originaalillustratsioonide kavandid, mis ei ole raamatuna välja antud, ning eksliibrised.

Asta Vender on sündinud 1. septembril 1916. aastal Tallinnas. Õppis Tallinna 18. algkoolis ja Tallinna Tütarlaste Kommertsgümnaasiumis. 1944. a. astus Kunstiinstituuti, mille lõpetas 1950. a. graafika erialal. Suunatud tööle lasteajakirja “Pioneer” kunstiliseks toimetajaks, tegi ta ühtlasi kirjastuse pakutud illustreerimistööd. Töö rohkuse tõttu loobus 1952. a. ajakirjatööst ning jätkas Kunstnike Liidu liikme ja vabakunstnikuna raamatuid illustreerides. Aastatel 1965-1969 töötas kirjastuses “Eesti Raamat” kunstilise toimetuse juhatajana, jätkates õhtuti raamatute illustreerimist, kuni tervis tõrkuma hakkas. 1969. aastast jätkas Asta Vender taas vabakutselisena.

Kunstnik kirjeldab oma loometeed järgmiselt: “Ise ma oma illustreeritud raamatute arvu pole lugenud. Arvuti ütleb 243. Aga number pole tähtis, tähtis on see, et mul olid oma „Pannkoogirõõmud”, oma seiklused „Sõnni Siimuga”. Noorukese kuningaga koos oli häda, vana kuningaga kuulasin ööbikut. Mind kutsusid endaga kaasa lendama „Linalakk ja Rosalind” ning „Tädi Fantaasia”. „Timbu-Limbuga” aitasime lumemöldreid välja, Himplike-Pimplike tegi saksa nalja. Ja Paunvere värvika kamba kõrval oli hea olla Lutsu mälestuste vanaemaga. Olid „Pihlakad mere ääres”, oli „Iibelpuu”, olid mitme rahva muinasjutud. Olid „Anned ja Marid”, oli „Kaevukask”. Tähtis on, et oli „...väikene mees”, kellega koos sai sirguda suuremaks. Olid „Meie lapse raamatu” lood ja veel palju-palju muud.”

Asta Venderi loominguga saab lisaks näitusele tutvuda ka Rahvusraamatukogu kodulehel digiteeritud raamatuillustratsioonide kogus, ülevaate kunstniku töödest annab e-kataloog Ester.

Näitus on avatud 15. augustini.

Olete oodatud!

Täiendav informatsioon:

Raija-Liisa Marjak, rlmarjak at hot dot ee, tel. 5251825

Helena Ljovkina, expo at nlib dot ee, tel. 630 7148

 

Urve Pals

RRi avalike suhete osakonna juhataja, tel. 630 7260


 digitaalarhiiv digar