Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Sada aastat Samuel Becketti sünnist Rahvusraamatukogus

Neljapäevast, 5. oktoobrist on Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis Iiri Suursaatkonna vahendatud stendinäitus "Sada aastat Samuel Becketti sünnist". Näituse avab 11. oktoobril kell 17.00 Iiri Vabariigi suursaadik T.E. hr Noel Kilkenny.

Iiri kirjanik Samuel Beckett sündis Dublinis, ta oli üks 20. sajandi tähtsamaid näite- ja proosakirjanikke. Koos Yeatsi ja Joyce’iga andis ta kirjanduse mõistele uue tähenduse. Näitusel on 19 stendil eksponeeritud Samuel Becketti elu ja loomingut kajastavad fotod ja tekstid. Tekstid on ingliskeelsed, juures eestikeelsed tõlked.

Oma teatrikujundites ja proosas saavutas Beckett lihtsa ilu ja ajatu nägemuse inimese kannatustest kujutades seda läbi musta huumori. 1969. aasta Nobeli kirjanduspreemia üleandmisel kiideti teda “loomingu eest, mis uues vormis kirjanduse ja teatri kaudu on muutnud tänapäeva inimese viletsuse tema ülenduseks”.

Tema töödes on vähe otseseid viiteid sõjale, kuid kõik märgid näitavad, et see avaldas ta kujutlusvõimele sügavat mõju. Becketti küps stiil on kui hääl pimedusest, täiendav teadvus, mis väljendab segadusse aetu hämmeldust ja ängistust. Becketti kuulsaks teinud raamatud (“Godot’d oodates” ning triloogia “Molloy”, “Malone sureb” ja “Nimetamatu”), ilmusid aastatel 1946-1950, mil teda tabas pöörane kirjutamistuhin.

Näidendit “Godot’d oodates” pidas Beckett kõrvalepõikeks piiratuma ja rangemate nõuetega proosa kirjutamisest. Näidendi edu Pariisis tekitas rahvusvahelise poleemika ja äratas laialdast huvi. Etendus, milles tühjal, vaid üksiku puuga dekoreeritud laval esitavad seosetu dialoogi kaks tegelast, kes ootavad mitte kunagi saabuvat tegelast, tekitas vaenulikkust ja segadust. Samas nimetati “Godot’d oodates” varsti 20. sajandi kõige pöördelisemaks ja mõjukamaks näidendiks.

Näitus on Rahvusraamatukogus avatud 18. oktoobrini.

Lisainfo: Gary O`Doherty, Iiri saatkonna 2. sekretär, tel 681 1888; Lea Hein, RRi näituste osakond, tel 630 7148, e-post: expo at nlib dot ee.


 digitaalarhiiv digar