Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Hõimupäevad Rahvusraamatukogus

Teisipäeval, 10. oktoobril algavad Eestis järjekordsed hõimupäevad. Selle raames avatakse Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis kell 10 konverents “Rahvariiete maagia” ning samas kell 15 näitus “Volgamaa rahvaste rahvariided”.

Tänavused hõimupäevad kompavad soome-ugri rahvaste keele- ja kultuuripiire. Konverentsil „Rahvariiete maagia” (kava veebiaadressil: http://www.suri.ee/hoimup/rr_maagia.html) ja näitusel „Volgamaa rahvaste rahvariided” osalevad ka tatarlased ja tšuvašid. Eestisse saabub väike tšuvaši folklooriansambel, samuti osalevad marid Tatarstanist. Tatarlaste ja tšuvaššide kaasamisega püüame näidata soome-ugri ja n-ö. volga-turgi rahvaste vastastikuseid mõjutusi ja tihedat sidet. Seekordsed hõimupäevad kujunevad suuremateks kui varasemad ja haaravad pea kõiki maakondi. Eestisse saabuvad liivlased, St. Peterburgi põlisrahvaste ansambel, kuhu kuuluvad isurid, ingerisoomlased, vadjalased, karjalased, vepslased, lisaks veel marid Tatari Vabariigist, komid, udmurdid ja mordvalased.

Traditsiooniliselt avatakse hõimupäevad teisipäeval, 10. oktoobril kell 17.00 Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu fuajees Eesti Kunstiakadeemia näitusega “Taivas. Armastusega Vepsamaast” suvise vepsa uurimisreisi joonistustest ja fotodest.

Udmurdi, mari, mordva, tšuvaši ja tatari käsitöid ning nende valmimist saab vaadata ja õppida Eesti Käsitööliidus, kus on avatud ka näitus.

Tavapäraselt toimuvad suured hõimukontserdid reedel Tartus ja laupäeval Tallinnas. Väiksemate linnade ja maakondade koolides ja kultuurimajades toimuvaid kontserte kokku lugeda ei jõuagi. Lisaks autentse folkloori esitajatele on külas ansamblid, kes esitavad töötlusi või rahvuslikku popmuusikat. Kontserdid on tasuta.

Tallinnas Kuku klubis toimuvad teisipäevast laupäevani soome-ugri rahvaste õhtud, laupäeval järgneb suurkontserdile Eesti Rahvusraamatukogus hõimupäevade lõpupidu.

Tartus Eesti Rahva Muuseumis on hõimupäevade ajal avatud näitus "Üle piiri”.

Näitus Eesti Rahvusraamatukogus jääb avatuks 24. oktoobrini.

Lisainfo: Jaak Prozes, Fenno-Ugria Hõimukeskuse juhataja, tel 644 5119, 501 2319, e-post: jprozes at eki dot ee.Tartus: Anna Ventshakova, tel. 5646 4611, anna.vench@gmail.com.

 

Martha-Beryl Grauberg
RRi avalike suhete spetsialist, tel 630 7260


 digitaalarhiiv digar