Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogus näitus \"Johan Vilhelm Snellman 200\"

Kolmapäeval, 20. detsembril kell 16.30 avatakse Eesti Rahvusraamatukogu fuajees näitus ”Johan Vilhelm Snellman 200”, mis valmis koostöös Soome saatkonnaga.

Johan Vilhelm Snellman (1806-1881) oli euroopalik mõtleja ja oma epohhi radikaal. Näitus räägib sellest, kuidas filosoofi, õpetaja, ajakirjaniku, senaatori ja pangandustegelasena tegutsenud Snellman rajas teed omaaegses Soomes, kritiseerides ühiskonnas esinevaid puudusi ning nõudes uuendusi nii ühiskonnakorralduses kui ka kultuuripoliitikas. Snellmani mõju Soome ühiskonnas oli 19. sajandil tohutu, ta oli Soome rahvusliku ärkamise aja üks suurkujusid.

Stendinäitus koosneb neljast osast. Esimeses tutvustab dotsent Raimo Savolainen Snellmani eluetappe, tema kujunemist ja haridusteed, reise ja tegevust filosoofina, ajakirjanikuna, ülikooli professorina ning tööd senaatorina, pankurina ja oma rahva vaimse äratajana. Näituse teises osas vaatleb dr Carola Häntsch Snellmani filosoofia seoseid Euroopa tolleaegse filosoofiaga ning Snellmani mõju Saksamaal. Kolmandas osa tutvustab filosoofialitsentsiaat Rainer Knapas Snellmani Euroopa-reise, mille jooksul ta tutvus ja lõi kontakte paljude Euroopa suurmeeste, filosoofide, poliitikute ja kultuuriinimestega ning sai palju praktilisi mõtteid ja ideid, mida ta hiljem püüdis juurutada Soomes, näiteks gaasivalgustus tänavatel, raudteeühenduste loomine või metsamajanduse korraldamine. Näituse neljandas osas võtab filosoof Eero Ojanen kokku Snellmani mõtted isamaast, kultuurist, ühiskonnast, majandusest ja maailmast üldse.

Snellmani mõttemaailma uurimine näitab, kui lähedal 19. sajand meile on. Tema teostes kohtab tänapäeva sobivaid mõtteniite, näiteks üha kiirenevate muutuste rõhutamine, “kaasaja väljakutsed”, konkurentsivõime tähtsus ja informatsiooni liikumise pidev kiirenemine.


Näituse on koostanud Helsingi Ülikooli raamatukogu, mis on ühtlasi Soome rahvusraamatukogu. Väljapanek jääb avatuks 10. jaanuarini 2007.

Lisainfo: Maire Uusen, RRi näituste osakond, tel 630 7148, e-post: expo@nlib.ee

 

Martha-Beryl Grauberg
RRi avalike suhete spetsialist, tel 630 7260


 digitaalarhiiv digar