Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Google\'i guru Stephen E. Arnold Eesti Rahvusraamatukogus

Neljapäeval, 15. veebruaril kella 11–16.30 Eesti Rahvusraamatukogu suures konverentsisaalis toimuval IV INFOPOLIITIKA FOORUMIL: INFORUUMIS KAOTSI LÄINUD astub peaesinejana üles maailma tunnustatuim Google’i ekspert Stephen E. Arnold USAst.

Infoajastul tugineme suures osas Interneti otsisüsteemides vahendatavale teabele – seetõttu on foorumi keskne teema infootsingu olevik ja tulevik. Osalejail on hea võimalus kaasa mõelda, arvamust avaldada ning kasulikke näpunäiteid saada.

Peaesineja, rahvusvaheliselt tuntud tehnoloogiaekspert ja finantsanalüütik Stephen E. Arnold, keda peetakse juhtivaks infootsingu, sh Google'i eksperdiks maailmas, käsitleb ettekandes "Infootsingu taktika ja mitmetimõistetav relevantsus” maailma juhtivaid otsisüsteeme Google, Yahoo ja MSN, analüüsib otsitehnoloogiate arengusuundi ning nendega seonduvaid võimalusi ja ohtusid. Oma hiljutistel esinemistel on Arnold arvanud, et 2007. aastal muutuvad otsingusüsteemid pigem värvilise ja mitmetahulise Yahoo, kui lakoonilise kujundusega Google’i sarnaseks. Stephen E. Arnoldi sulest on ilmunud üle viiekümne artikli ja kuus raamatut. 2004. aastast ilmub tema koostatud "Enterprise Search Report", mis annab ülevaate 28 peamisest äriinfo otsingut pakkuvast otsisüsteemist ja nende toimimispõhimõtetest. Tema viimases raamatus "The Google Legacy" (2005) vaadeldakse Google'i mõju rakendustarkvarale ja selgitatakse, kuidas ja miks võib Google'ist kujuneda Microsofti mantlipärija. 1999. aastal anti talle Thomson Corporationi auhind parima tehnilise artikli eest ja 2006. aastal mainekas Open Source Solutionsi elutööpreemia panuse eest avatud tarkvara arendamisse. Artikleid Stephen E. Arnoldi tegemistest ja mõtetest kajastab kõige operatiivsemalt tema koduleht http://www.arnoldit.com/.

Stephen Arnold on neljapäeval pärast foorumit ning reedel meeleldi nõus vastama ajakirjanike küsimustele ning andma intervjuusid. Registreerida telefonil 630 7260.

Foorumi pärastlõunases osas vaatleb Neti arendusjuht Kain Kalju infokasutajate käitumist Eesti tuntuimas otsisüsteemis Neti ning annab vihjeid, kuidas luua kodulehe struktuur, viited ja alamlehtede aadressid kasutaja- ja otsingumootorisõbralikul viisil. Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi vanemteadur ja ettevõtte Quretec juht Jaak Vilo räägib sellest, et Eestis teeb otsimise keeruliseks sõnavormide rohkus, ning annab kasulikke nõuandeid, kuidas otsisüsteemides jõuda just nende tulemusteni, mida kasutaja ise oluliseks peab. Riigi infosüsteemide osakonna juhataja Margus Püüa tutvustab vajaliku teabe otsimise ja leidmise võimalusi ning vastab küsimustele, mis on informatsioon ning kas rakendused luuakse selleks, et teavet koguda, süstematiseerida ja jagada, või selleks, et inimesed võimalikult kiiresti vajaliku teabe leiaksid. Tallinna Ülikooli infoteaduste eriala doktorant Shvea Sogenbits jagab kogemusi, kuidas ja kust leida vajalikku informatsiooni spetsialisti, juhi, kodaniku ja õppijana ning millised mõtted, tunded ja tegevused valdavad kasutajat infootsingul.

Foorumit juhib Linnar Viik.

Toetavad Kultuuriministeerium ja USA Suursaatkond Eestis.

Kohtumiseni!

Lisainfo: Janne Andresoo, RRi teadus- ja arenduskeskuse juhataja, tel 630 7104, 5680 7104 janne dot andresoo at nlib dot ee.

 
Martha-Beryl Grauberg
RRi avalike suhete spetsialist
tel 630 7260


 digitaalarhiiv digar