Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

90 aastat eestlaste manifestatsioonist Petrogradis

Eesti Rahvusraamatukogu viienda korruse teatmesaalis on eksponeeritud Eesti Rahvusraamatukogu ja Välisministeeriumi kootöös valminud näitus "Eestlaste manifestatsioon Petrogradis 26. märtsil (8. aprillil) 1917".

See tähelepanuväärne aktsioon oli suurejooneline avaakord kogu Eesti omariikluse loomisel. 26. märtsil (8. aprillil) 1917 kogunes ligi 40 000 eestlast Peterburi Jaani kiriku juurde, kust sinimustvalgete lippude ja loosungitega "Elagu vaba autonoomiline Eesti" liiguti mööda Nevski prospekti Tauria palee juurde. Ajutisele Valitsusele anti üle Eesti autonoomia nõudmine. Neli päeva hiljem, 12. aprillil (vana kalendri järgi 30. märtsil) 1917 kinnitas Venemaa Ajutine Valitsus oma otsusega Eesti autonoomia seaduse, mille üheks tulemuseks oli Eestimaa kubermangu ja Liivimaa kubermangu põhjaosa ühendamine.

Lisaks eraisikutele osales rongkäigus üle 12 000 eesti sõduri ja ohvitseri, eesti seltside liikmeid ning kooliõpilasi loosungiga "Õpetage meid emakeeles".Tauria palee suures saalis peeti kõnesid ja anti üle autonoomia nõudmine. Selle järel laulis ühendkoor "Eestimaa mu isamaa", rahvushümni "Mu isamaa mu õnn ja rõõm" jt. Koori dirigeeris Mihkel Lüdig. "Marseljeesi" ja "Porilaste marssi" mängides astusid sõjamehed paraadmarsil üle Vene Riigiduuma lossi õue. Uus rahvuslik enesemääramine meie ajaloos oli alanud.

Näitus on avatud 30. aprillini 2007.

Tere tulemast!

Lisainfo:
Lea Hein, RRi näituste osakond, tel 630 7150, expo@nlib.ee.  


Martha-Beryl Grauberg
RRi avalike suhete spetsialist
tel 630 7260


 digitaalarhiiv digar