Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Saksa kunstnik Caius J. Spillner Eesti Rahvusraamatukogus

Neljapäeval, 9. augustil kell 17 avatakse Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis ja fuajees saksa kunstniku Caius J. Spillneri isiknäitus. Näitusega kaasneb kataloog.

Eksponeeritud on Saksamaal Münsteris 1947. aastal sündinud kunstniku viimaste aastate tööd.  Autori looming on mitmekülgne, Eesti Rahvusraamatukogu väljapanek koosneb nii graafikast, maalist kui ka skulptuurist. Spillner ei ole kindlasti traditsiooniline ja mõistuspärane looja. Ta mängib meelsasti vormidega ning loob heldelt läbi põimitud muinaslugusid. Tema skulptuure läbib sageli mütoloogiline teema, mille lemmikuks on naisfiguurid ja meri ning ikka ja jälle paadid.

Maalikunstis mõjutas Spillnerit Berliini Akadeemia, eelkõige Thomas J. Richter. Miski pole teda rohkem kujundanud kui Berliini-periood ja Richteriga ette võetud reisid, iseäranis böllilikule Iirimaale. Spillner pole siiski ühegi maalistiiliga seotud. Austusavaldusi Beckmannile, Rouault`le ja Richterile leiab tema kunstist aga küll. Lisaks veel ameerika maalikunsti kuninganna Frida Kahlo.

Spillneri töödes on jõudu ja omajagu karedustki. Tema pildid nagu Spillneri kogu looming on sügava järelmõtlikkuse väljendus. Rikkurite rahahimu, ametnike rumalus ja poliitikute äraostetavus vihastavad teda. Kui Spillnerilt küsitakse, mis on tema tööde tuum, siis vastab Spillner, et kunsti üks tähtsamatest ülesannetest on tegutseda vigade parandaja ja olulise esiletoojana. Sõnadele eelneb nägemine, kuid näha peab oskama.

Näitus on avatud 22. augustini.

Olete oodatud!


Täiendav info: Lea Hein (RRi näituste osakond), tel. 630 7148, expo at nlib dot ee

 

Urve Pals
RRi avalike suhete osakonna juhataja, tel. 630 7260


 digitaalarhiiv digar