Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Nähtamatud rahvad Rahvusraamatukogus

20. oktoobrini on rahvusraamatukogu peanäitusesaalis näitus “Nähtamatud rahvad. EKA soome-ugri uurimisreisid 30” ja fuajees graafikanäitus “Kohanemised”, millega tähistatakse Eesti Kunstiakadeemias järjepidevalt läbi kolme aastakümne toimunud soome-ugri uurimisreise.

Näituse “Nähtamatud rahvad” portreegalerii on välja kasvanud teel kohatud värvikatest inimestest, pannes vaatajat küsima ja märkama, kes need soome-ugrilased siis ikkagi on. Ekspeditsioon kui välitöö oma ettearvamatute situatsioonide ja oludega annab uurimistööle jõulise emotsionaalse tausta. Seda atmosfääri ja saadud unustamatuid elamusi meenutatakse väljavõtetega reisipäevikutest ning meeleolukate ülesvõtetega töösituatsioonidest ja seltskonnaelust. Näituse on koostanud Kadri Viires.

Graafikanäitusel “Kohanemised” esinevad uurimisreisidest osa võtnud kunstnikud, inspireerituna soome-ugri maailmast ning ekspeditsioonidel isiklikult kogetust ja kogutust. Oma tähelepanekuid, seoseid, muljeid, mälestusi ja mõtisklusi jagavad vaatajatega Diana Allas, Jüri Dubov, Loit Jõekalda, Virge Jõekalda, Renata Kattel, Kadi Kurema, Ly Lestberg, Lembe Ruben, Piret Smagar, Kärt Summatavet, Kertu Vellerind, Maria-Kristiina Ulas ja Kaljo Põllu. Näituse kuraator on Marika Alver.

1978. aasta suvel korraldas prof. Kaljo Põllu Kunstiinstituudi üliõpilastega esimese uurimisreisi. Suunduti Koola poolsaarel elavate saamide juurde, et jäädvustada nende rahvakunsti etniliselt õiges keskkonnas. Sellest ajast on igal suvel käidud soome-ugri keelt kõnelevate rahvaste juures. Alates 1994. aastast on EKA soome-ugri uurimisreisid toimunud Kadri Viirese juhtimisel. Aastate jooksul on töötatud kõigi soome-ugri rahvaste – saamide, hantide, manside, komide, udmurtide, maride, mordvalaste, karjalaste, vepslaste, vadjalaste, setude ja liivlaste juures ning jäädvustatud eestipärast traditsioonilist taluarhitektuuri Hiiumaal ja Siberi eestlaste eluolu Krasnojarski krais. Korduvalt on käidud ka põhjapõdrakarjuste neenetsite juures.

Näitused on pühendatud kõigile ekspeditsioonidest osavõtnutele.

Täiendav informatsioon: Kadri Viires (soome-ugri uurimisprogrammi juht), tel. 626 7178, 514 0864, e-post: kadri dot viires at artun dot ee, Maire Uusen (RRi näituste osakond), tel. 630 7148, Maire.Uusen@nlib.ee

Annika Kubja
RRi avalike suhete spetsialist, tel. 630 7260


 digitaalarhiiv digar