Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogus näidatakse tšehhi illustraatorite võlumaailma lastele

Teisipäeval, 28. augustil kell 17 avatakse Eesti Rahvusraamatukogu fuajees ulatuslik näitus "Tšehhi illustraatorite võlumaailm lastele". Lisaks illustratsioonidele eksponeeritakse mänguasju ja multifilme.

Tšehhi Vabariik on väike ning paikneb Euroopa südames, kuid juba aastaid on tšehhi lasteraamatute populaarsus ületanud riigipiirid. Uurides suurepärase laste- ja noortekirjanduse juuri Tšehhi riigi territooriumil, võime alustada 17. sajandi teisest poolest. Juba aastal 1658 avaldas tunnustatud õpetlane, Euroopa humanist ja üks pedagoogika arendajaid Jan Amos Komenský (Comenius) raamatu „Orbis pictus“ (Maailm piltides). Teiste teemade hulgas käsitles ta piltide vajalikkust lasteraamatutes. Siiski leidsid tema ideed täiel määral kasutust alles sajandeid hiljem.

19. sajand oli aeg, mis leidis märkimist kui tšehhi rahvusliku kirjanduse ja lasteraamatute arengu periood. Paljud senised illustratsioonid polnud kuigi meisterlikud ja tihti kopeeriti välismaa autoreid. Alles 19. sajandi lõpus, kui lasteraamatuid hakkas illustreerima maalikunstnik Mikolaš Aleš, algas uus ajajärk. Tema sulepea- ja tindijoonistused, mis kaunistasid rahvalaule, laste luulet ja muinasjutte, juurdusid sügavalt rahvakunsti. Samal ajal võis kõigis loodud piltides märgata suurepärase kunstniku dünaamikat ja monumentaalsust.

Mikoláš Aleši tüüpiline „boheemlaslik“ lähenemine kunstile koos rõhuasetusega eetilisele ja esteetilisele kvaliteedile on iseloomulik ka kõigile järgmistele 20. sajandil tegutsevatele illustreerijate põlvkondadele. Domineerivat positsiooni omas kirjastus “Albatros”, mis asutati 1949. aastal ning spetsialiseerus just laste- ja noortekirjandusele. Kogenud kirjandus- ja kunstitoimetajad koostöös väljapaistvate maali- ja graafikakunstnike ning illustraatoritega avastasid uue raamatuidee ning reageerisid Euroopas levivatele tendentsidele.

Erakordselt kõrge kunstiline kvaliteet tekkis osaliselt tänu ebatavalisele fenomenile: kommunismiajastu saabudes kunstnike väljendusvabadus keelati. Hämmastav, kuid just sel perioodil loodi mõned maailma parimad illustratsioonid lasteraamatutele. Selle ajastu kestel, mil kunstnikel oli keelatud oma tööde väljapanek täiskasvanuile, leidsid nad inspiratsiooni ootamatust allikast - lastekirjandusest.

Rahvusraamatukogus avatud ekspositsiooni "Tšehhi illustraatorite võlumaailm lastele" külastajatel on seega võimalus olla tunnistajaks hulgale lähenemisviisidele. Mitmekesisus tugineb nii erinevate kunstiliste vormide kui ka põlvkondade vastastikusele tõmbele. See on paljude tšehhi kunstnike kingitus miljonitele lastele üle maailma, andes oma värvingu õnnelikule lapsepõlvele, ilmselt kõige kaunimale ajale inimese elus.

 

Näitus on avatud 11. septembrini.

Olete oodatud!

Täiendav informatsioon:

Maire Uusen (RRi näituste osakond), tel. 630 7148, Maire dot Uusen at nlib dot ee

 

Urve Pals

RRi avalike suhete osakonna juhataja, tel. 630 7260


 digitaalarhiiv digar