Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Ukraina kunstniku hingestatud maastikud rahvusraamatukogus

Teisipäeval, 28. augustil kell 16 avatakse Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis ukraina kunstniku Ljudmilla Krasjuki maali- ja keraamikanäitus “Hingemaastik”. Ukraina iseseisvuse 16. aastapäevale pühendatud näituse vahendasid Tallinna Ukraina Suursaatkond ja Ukraina Naiste Liit Eestis. Autor osaleb avamisel.

Ljudmilla Krasjuk on sündinud Harkovi oblastis Spassov Skiti külas. Lapsepõlv möödus talude keskel, maastik andis võimaluse kogeda nii kauguste avarust kui ka tuulevaikust. Hiljem sai ääretult laia, kuid siiski nii koduse maa kujutamine kunstniku loomingu lahutamatuks osaks.

Pärast Kiievi Kunstiinstituudi maalikunsti osakonna monumentaalkunsti teaduskonna lõpetamist Tatjana Jablonskaja juhendamisel teostas kunstnik hulk monumentaaltöid keraamika-, gobelään-, mosaiik-, vitraa¾- ja maalimistehnikas ning avastas endas renessansskunstniku talendi. Alates aastast 1980 viljeleb ta põhiliselt maali ja keraamikat, millest on saanud tema loomingulise väljenduse kõige täpsemad vahendid. Osaleb keraamikute rahvusvaheliste loominguliste rühmade töös Lätis Dzintaris. Kunstnikul on olnud isikunäitusi nii Ukrainas kui ka mitmes välisriigis.

Tema teosed on hoiul Sumõ Piirkondlikus Kunstimuuseumis, Ukraina Dekoratiiv- ja Tarbekunstimuuseumis Kiievis, erakogudes Ukrainas, Poolas, Prantsusmaal, Saksamaal, Suurbritannias, Kanadas, USAs ja Hiinas.

Ljudmilla Krasjuki koha Ukraina plastilises keraamikas määrab ühelt poolt introvertsus, inimese sisemaailma väljendamine, teiselt poolt keraamiliste vormide maksimaalne avatus looduslikele vormidele. Krasjuki keraamikat iseloomustab nõudlikkus esemete välispinna töötluse suhtes. Tema arvates on kunsti üheks aspektiks inimese sisemaailma kokkupuude välisilmaga, kahe maailma kooseksisteerimise võimaluste otsingud. Keraamiline plastika on saavutanud rahvusvahelise tunnustuse: töid on korduvalt eksponeeritud maailma ühe mainekaima keraamikakonkursi näitustel Itaalias Faenzas.

Kunstniku loomingu teise tahu avab vaba maalikunst, mis kujutab endast tunnete, kujundite ja emotsionaalsete tõlgenduste projektsioone. Lõuend muutub ekraaniks, millele projitseeritakse maksimaalse pingega hinge hetkeseis. Nii sünnivad pildiseeriad ühisnimetusega ”Ingli tagasitulek”.

Energiliste pintslitõmmmete abil tekkinud inimkujud on justkui tunnete hieroglüüfid. Keskkond, kus nad asuvad, on elavas kontaktis tegelaskujudega. Erilisel kohal kunstniku loomingus on maastiku terav tunnetamine. ”Laineliselt pehmest” Ukrainast on saanud sügavate elamuste kujund ja vorm.

Kuigi Ljudmilla Krasjuki maalikunst on ekspressiivne, säilitab ta endas staatika ja vertikaalliikumise tasakaalu. Maalid on avatud kompositsiooniga.

Autori töödest tungib läbi vaevumärgatav piibliainestik. Tema maalikunst on metafoorne, kuid kujundid erutavalt tõetruud. Tööde ääretu siirus pakub vaatajale tunnetamise suurt naudingut.

Näitus kestab 10. septembrini.

Olete oodatud!

Täiendav info: Lea Hein (RRi näituste osakond), tel. 630 7148, expo at nlib dot ee

 

Urve Pals

RRi avalike suhete osakonna juhataja, tel. 630 7260


 digitaalarhiiv digar