Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Avati kunagise Ameerika suursaadiku abikaasa näitus

#pict1v#Peanäitusesaalis saab 26. veebruarini näha Eestis enne II maailmasõda elanud Ameerika Ühendriikide suursaadiku abikaasa näitust “Ameerika-Poola kunstnik Irena Baruch Wiley (1906-1972)”.

Eksponeeritud 30 portreed on valminud 1930.-1960. aastatel ning need avastati juhuslikult mõni aasta tagasi Ameerikast oksjonil olnud majast. Wileyle poseerisid paljud, presidentidest rändhõimupealikeni. Portreed mõjuvad empaatiliselt, kujutatu on täna sama tõeline, kui oli loomisel.

Irena Wiley oli Ameerika-Poola skulptor ja portretist, kes sai hariduse mitmes Euroopa kunstikoolis. Tema abikaasa John Cooper Wiley oli Ameerika Ühendriikide diplomaat, kelle teenistus 1930.-1960. aastatel viis abielupaari erinevatesse maailma paikadesse, mis inspireerisid ka Irena Wiley loomingut. Irena Wiley elas Eestis aastail 1938-1940, kui tema abikaasa oli Ameerika Ühendriikide erakorraline esindaja ja täievoliline minister Eestis ja Lätis.

Tallinnas elades olid nad sõbrunenud Eesti armee ülemjuhataja kindral Johan Laidoneri perega. Nõukogude okupatsiooni tõttu olid Wileyd sunnitud 1940. aasta juulis Balti riikidest lahkuma. Pensionipõlve veetsid Wileyd Georgetownis. Seal hakkaski Irena kirjutama oma mälestusteraamatut “Kahekümne aastaga ümber maailma”, mis avaldati 1962. aastal ja pälvis ajakirjanduses suurt tähelepanu. Selles on peatükid elust Eestis ja Lätis, sealhulgas meenutused viimasest kohtumisest Maria ja Johan Laidoneriga 19. juunil 1940, nende deporteerimise eelõhtul.

Näituse on vahendanud Ameerika Ühendriikide Suursaatkond, korraldaja Gold Leaf Studios, kuraator Annabel Champion.

Olete oodatud!
Näitus on avatud 26. veebruarini.

Täiendav informatsioon: Lea Hein (RRi näituste osakond), tel. 630 7148.

Annika Kubja
RRi avalike suhete spetsialist, tel. 630 7260
www.rahvusraamatukogu.ee


 digitaalarhiiv digar