Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Näitus Euroopa vanimast koomiksiajakirjast

04.03.2014

6. märtsil avati Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis näitus “Euroopa vanim koomiksiajakiri Le Journal de Spirou”, mis on ühtlasi frankofoonia päevade avalöök Eestis.

Näituse avavad Belgia suursaadik Marc Thunus ja Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo. Eksponeeritakse 32 plakatil pilte koomiksiajakirjast läbi aegade. Dupuis’ kirjastuse väljaantav Le Journal de Spirou on Euroopa vanim koomiksiajakiri, mis ilmus esmakordselt Valloonias Marcinelle’is 21. aprillil 1938. Kirjastaja Jean Dupuis ei aimanud siis, mil määral uus nädalakiri hakkab môjutama koomiksite arengut ja suurendab nende populaarsust Euroopas.

Tänaseks on ajakiri olnud üle viiesaja kangelase sünnikoht alates smurfidest kuni Cédricu või Kid Paddle’ini. Kõik algas aga mässumeelsest Spirou´st, kelle kujutlusvõimest, huumorist ja häbematusest on saanud kaubamärk. Sellele väikesele tegelasele andis elu kunstnik Rob-Vel.
Tänu Spirou’le sai Dupuis’st üks Euroopa peamisi koomiksikirjastajaid ning nii mõnedki tegelaskujud, kes debüteerisid selles ajakirjas (nagu näiteks smurfid), said hiljem kuulsaks üle kogu maailma. Ehkki ajakirja populaarsus oli haripunktis kuuekümnendatel, mil seda müüdi iga nädal üle 500 000 eksemplari, on see tänaseni jäänud hüppelauaks ja ideaalseks proovikiviks paljudele joonissarjadele, mida hiljem raamatuna avaldada loodetakse.

Näituse “Euroopa vanim koomiksiajakiri Le Journal de Spriou“ koostas Belgia Koomiksikeskus 2013. aastal ajakirja 75. aastapäevaks. Tegemist on rändnäitusega, mida esmalt eksponeeriti 2013. aastal Lodzi koomiksifestivalil Poolas. Eestisse vahendas näituse Wallonie-Bruxelles International frankofoonia päevade raames. Frankofoonia päevi, mis toimuvad sel aastal 3.-28. märtsini Narvas, Tartus, Haapsalus ja Tallinnas, korraldavad prantsuskeelsed saatkonnad ning asutused Tallinnas. Näitus jääb Rahvusraamatukogus avatuks 26. märtsini, jõuab aprillis Tartusse ning liigub Eestist edasi Vilniusse.

 


 digitaalarhiiv digar