Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Ajakiri "Raamatukogu" nr 5

Ilmunud on ajakiri Raamatukogu nr 5/2010. Põhiosas sisaldab ajakirjanumber artikleid kolmel teemal: raamatulugu ja kultuuripärandi säilitamine digitaalselt ehk digitaalarhiivid ja raamatukogundus välismaal.
 

 

Ühendamaks kõiki neid teemasid kirjeldab Tiiu Reimo avaveerus raamatulugu kui tõeliselt interdistsiplinaarset ja rahvusvahelist uurimisvaldkonda.
Kaspar Kolk kirjeldab, kuidas kaks kaanetäidisest eraldatud trükise kaksiklehte viisid Tartu uurija prantsuse dominiiklase Petrus de Palude jutlustekogumikuni. Fragment on arvatud Tartu ülikooli raamatukogu inkunaablite kollektsiooni.
Rahvarõivaste kohta öeldakse, et need iseloomustavad geograafilist paikkonda rohkem kui rahvust, väidab Helle Remmelt, kes oma kirjutises annab ülevaate eesti rahvarõivaid sõnas ja pildis kujutanud väljaannetest ja nende autoreist.
Raamatutrükkimisest Rakveres 18. sajandi lõpul polnud kuni viimase ajani midagi teada. Nüüd võime Põltsamaal ja Tallinnas tegutsenud trükikodadele lisada ka Rakvere trükkalmeistri, kirjutab Rakvere muuseumi teadur Odette Kirss. Teemat jätkab Liivi Aarma, kes iseloomustab Rakvere kirjastajaid ja raamatukaupmehi 19. sajandi lõpust kuni 20. sajandi esimese pooleni. Ta tõestab, et rohke raamatupoodide avamise põhjuseks oli suur kirjavara nõudmine ja üldlevinud arvamus, et raamatupoodide pidajad saavad jõukaks.
Kui soovime, et digitaalarhiivid oleksid kasutatavad ka saja-kahesaja aasta pärast, tuleb meil praegu kohe leida ratsionaalne lahendus – meie kultuuripärand vajab digitaalset kindlust, arvab Mihkel Reial. Digitaalse kultuuripärandi säilitamise arengusuunad, riskid ja infoturve ning koostöö edendamine oligi arutusel nii teadusraamatukogude suveseminaril (Anneli Kuiv) kui infopoliitika foorumil (Toomas Schvak).
Eestlasele eksootilisi raamatukogusid Lõuna-Prantsusmaal ja Monacos käis vaatamas Külli Kaunissaar. IFLA aastakonverentsil Rootsis käsitletust annavad ülevaate Külli Solo, Marja Kivihall, Veronika Raudsepp Linnupuu ja esimest korda IFLA-l käinud Kristiina Kaju.
„Kui kõnnime raamatukogus avariiulite vahel, valides ja sirvides raamatuid, kas meenutame John Cotton Danat?”, küsib Eda Pihu. Ta kirjutab pikemalt raamatukogumaailma ühest revolutsioonilisemast ja mõjuvõimsamast isikust, kes on ajalukku läinud avariiulite kasutuselevõtjana, laste- ja äriraamatukogudele alusepanijana, reklaami kasutajana raamatukogude propageerimisel ühiskonnas ja lugemisharjumuste edendajana.
Rubriigist „Pane tähele!” leiab nimestiku Tallinna Ülikooli Infoteaduste Instituudi 2010. aastal lõpetajaist. Tavapäraselt sisaldab ajakirjanumber ka infot ERÜ tegemistest.
Head lugemist!
Ene Riet


 digitaalarhiiv digar