Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Amazonase põliselanikest naiste fotonäitus Rahvusraamatukogus

01.03.2017

Esmaspäeval, 6. märtsil kell 16.30 avavad Peruu suursaadik Eestis Eduardo Chávarri ja Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo RRi fuajeegaleriis näituse „Shawi Sanapi“, mis on pilguheit Peruu Amazonase piirkonnas Balsapuertos elavate põliselanikest naiste ellu fotokaamera kaudu.


Mittetulundusühingu DREAMS asutaja Anna Björnberg-Michelsson ja fotograaf Meeri Koutaniemi reisisid Balsapuertosse, et veeta aega Shawi naiste keskel ja näha nende igapäevaelu. Nende sooviks oli jäädvustada kaameraga naiste sisemist jõudu, julgust ja ilu ning näidata, kui erilised ja imetlusväärsed on Shawi põlisasukad.


Shawi hõim elab Cachiyacu jõe ääres kooskõlas loodusega ning tegeleb väikepõllunduse, jahipidamise ja kalastusega. Nende kultuuri aluseks on sügav austus looduse, esivanemate ja põlistraditsioonide vastu. Ehkki neil on paratamatult kontakte ka läänemaailmaga, ei tunne nad vajadust selle osaks saada.


Näitus on osa DREAMSi ja tema Peruu partneri CHIRAPAQi (Centre for Indigenous Cultures of Peru – Peruu põliselanike kultuuride keskus) koostööprojektist. Kõiki fotosid saab eri suurustes osta ja kogu saadav tulu suunatakse projekti hüvanguks.


Projekti laiem eesmärk on parandada ringkonna tervise ja toitumuse näitajaid, mis on praegu vägagi mõtlemapanevad. 97,6% Balsapuerto kodudest puudub joogivesi ja suur hulk lapsi kannatab kroonilise alatoitumuse all. Maailmas elab kokku 370 miljonit põlisasukat enam kui 90 riigis. Peruu elanikkonnas on põliselanikke 45%.

Näitusel on eksponeeritud ka kunstnik Cèsar Aguilari keraamika.
Näitus toimub koostöös Peruu Suursaatkonnaga Soomes ja Ibero-Ameerika kultuurifestivali Iberofest  raames ning jääb avatuks 27. märtsini.

Lisainfo:
Ave Tölpt, Rahvusraamatukogu näituste osakonna juhataja, Ave.Toelpt@nlib.ee, tel. 630 7150


Krõõt Mõttus, Rahvusraamatukogu kommunikatsioonispetsialist, Kroot.Mottus@nlib.ee , tel. 630 7254


Hiramy Prieto, Peruu Suursaatkond Soomes, h.prieto@embassyofperu.fi
Anna Björnberg-Michelsson, mittetulundusühing DREAMS, anna@dreamsofequality.org
 


 digitaalarhiiv digar