Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Armeenia ajaloolised kaardid jõuavad Rahvusraamatukokku

09.03.2018

Alates 14. märtsist on Rahvusraamatukogu väikeses fuajeegaleriis avatud näitus „Armeenia ajaloolistel kaartidel: 6. sajand eKr – 20. sajand”.

On olnud ajad, mil Armeenia – praegu üksnes maismaaga piirnev väike riik Lõuna-Kaukaasias – ulatus Mustast merest Vahemere ja Kaspia mereni. 16.-19. sajandini valitsesid valdavalt armeenlastega asustatud alasid Pärsia ja Ottomani impeeriumid. 19. sajandi keskel ühendati Ida-Armeenia Venemaaga, suurem  osa Lääne-Armeeniast jäi Ottomani võimu alla. Esimene Armeenia vabariik moodustati 1918. aastal Vene revolutsiooni järelkeerises, peagi aga haarati äsja iseseisvunud vabariik Nõukogude Liidu koosseisu. Armeenia taastas iseseisvuse alles 1991. aastal pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist.

Käesolev näitus pakub maakaartide abil põnevat retke läbi Armeenia ajaloo, näidates nii tormilisi aastaid kui väheseid rahulikumaid perioode. Piirkond, mis on ajalooliselt tuntud ’Armeenia’ nime all, oli paraku oma geograafilisest asukohast tingituna alatasa rivaalitsevate impeeriumite sõjatandriks. Seetõttu kannatas kogu piirkond ja selle inimesed pidevate sissetungide, rüüstamiste ja hävitamislainete all. Ajaloolistel kaartidel kajastuv piiride muutumine räägib dramaatilise loo kannatustest ja visadusest, hävitusest ja taassünnist - riik ja selle rahvas on püsima jäänud ja kindlustanud oma õiguspärase koha maailma riikide seas.

Näitusel on eksponeeritud 6. sajandist eKr kuni 20. sajandini koostatud maakaardid, millel teiste riikide kartograafid on kujutanud Armeeniat. Kaartide originaalid kuuluvad Dr. Rouben Galichian’i aastakümnete jooksul arendatud kaardikogusse.

Näituse vahendas Rahvusraamatukokku Armeenia Suursaatkond Riias ja Eesti Armeenia Rahvusühing.

Näitus jääb avatuks 4. aprillini.

Lisainfo:

Armen Andranikyan, Eesti Armeenia Rahvusühing, 582 751 51

Virge Loo, RRi näituste osakonna projektijuht, 630 7148

 

 

 


 digitaalarhiiv digar