Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Austria Rahvusraamatukogu kinkis haruldase raamatu digitaalkoopia

06.05.2013

Austria Rahvusraamatukogu kinkis Rahvusraamatukogule väga pika pealkirjaga haruldase raamatuWahrhaffte Gewisse Newzeitung aus Reval in Lieflandt von einem newenCometen. Auch wie der Mussoviten wider die armen Lieflender todet undwütet. Wie er Derps belagert, aber widerumb hat abziehen müssen. Wie er vor dem Haus Loda geschlagen und wie er wegen der weissen Tartern und des jtzigen Königs Sigismundi in Polen gewichen“ (1593) digitaalkoopia.
Raamat on kättesaadav digitaalarhiivis DIGAR.
Rahvusraamatukogu vanemteaduri Piret Lotmani sõnul võiks raamatu pealkirja tõlkida järgmiselt: „Tõepärane kindel uudis Revalist Liivimaalt uuest komeedist. Samuti moskoviitide tapmistest ja metsikustest vaeste liivimaalaste kallal. Kuidas nad Tartut piirasid, aga tagasi tõmbuma pidid. Kuidas neid Lode maja juures löödi ning valgete tatarlaste ja nende praeguse Poola kuninga Sigismundi poolt taganema sunniti.“
Lotman märgib, et raamatukese huvitavus seisneb selleski, et taolised trükised on arvatavalt ajalehtede eelkäijad. Sõna Newzeitung kasutas uudise tähenduses küll juba Luther. Tegemist on väga põneva leiuga ja vormistatud on see tekst oma aja laadis kirjana - tõepärase ja kindla kirjeldusena heale sõbrale.


 digitaalarhiiv digar