Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia

Eesti Rahvusraamatukogu uudiskiri
HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - detsember / 2014

Raamatukogu lahtiolekuajad aasta lõpus

19. detsembril suletakse raamatukogu kell 16
20.–28. detsembrini
suletud
29.–30. detsembril
avatud tavapäraselt kella 10–20
31. detsembril
sulgeme kell 17.

Kaunist advendiaega ja head aastalõppu!

Tule jõulukuu raamatunädalale

9.–13. detsembrini korraldab Rahvusraamatukogu traditsioonilise jõulukuu raamatunädala. Osaleb üle 60 kirjastuse, toimuvad raamatuesitlused ning improkirjutamine koostöös VAT Teatri ja Drakadeemiaga. Rahvusraamatukogu tutvustab Eesti kirjandusklassikasse kuuluvaid vabalt kättesaadavaid e-raamatuid ja toimuvad jututunnid ettelugemisega.
Reedel, 12. detsembril leiab aset traditsiooniline kirjandusfoorum Paabeli raamatukogu, mis sel korral kannab pealkirja „Kirjanduse piirid, raamatute raamidˮ.
Laupäeval, 13. detsembril toimuvad jututunnid lastele, meisterdamistoad ja viktoriinid.
Leia kava kodulehelt ning tule jõulukuu raamatunädalale Rahvusraamatukokku.

Jõulukingiks e-raamat vanast raamatust

1.–10. detsembrini saab 13 EOD (eBooks on Demand) digiteerimisteenust pakkuvast raamatukogust Euroopas tellida PDF-vormingus e-raamatu kuni 400-leheküljelisest raamatust vaid 10 euro eest. Kokku on valikus üle miljoni raamatu. Ka Rahvusraamatukogu on kampaaniaga ühinenud. Lähem info kodulehel.

GIS

SKOOP – mõtestatud otsingud!

Kui infomassist vajaliku leidmiseks aega napib, kasutage SKOOPi! Tegemist on tuntud headuses professionaalse infoabiga, kus pakume personaalset, mugavat, aega säästvat ning kasutaja vajadustele vastavat otsiabiteenust. Esimene tund nõustamist on tasuta. Vaata lähemalt: www.rahvusraamatukogu.ee/skoop.

Digital Memory

Rahvusvaheline seminar veebiarhiveerimisest

28. jaanuaril toimub Rahvusraamatukogu suures konverentsisaalis rahvusvaheline seminar „Web archiving: preserving the history of data-driven societyˮ, mis on ühtlasi VI üritus sarjast Digital Memory. Oodatud on uurijad infotehnoloogia, infoteaduste ja digitaalhumanitaaria vallast, infospetsialistid, ajakirjanikud ja kõik teised, kellele pakub huvi veebist kadunud info kasutamine. Seminarist osavõtt on vaba, töökeel on inglise keel. Lisainfo ja registreerumine kodulehel.
Seminari korraldab ja Eesti veebiarhiivi peab Rahvusraamatukogu. Anname teada, et detsembri keskpaigas alustame ka ulatuslikku .ee domeenil asuvate veebisaitide arhiveerimist.

23 Euroopa riigi vanad ajalehed nüüd lihtsalt leitavad

Euroopa Raamatukogu vanade ajalehtede vaatur annab jaanuari lõpuks eeldatavasti juurdepääsu ligi 30 miljonile leheküljele, millest 10 miljonit on varustatud ka sõnaotsingu võimalusega. Vaatur arendati Europeana Newspapersi projekti raames, milles osales ka Rahvusraamatukogu. Projektiga toetati ka tänaseks kättesaadava DIGARi Eesti ajalehtede portaali loomist.

Eesti rahvusbibliograafia andmebaasi rahulolu-uuring

Rahvusraamatukogu on kümme aastat pidanud Eesti rahvusbibliograafia andmebaasi ERB, kus registreeritakse Eestis kõigis keeltes ja välismaal eesti keeles avaldatud väljaanded, Eesti autorite teosed ja nende tõlked. Aasta lõpuni avatud küsitlusega soovime teada, kuidas andmebaasiga rahul ollakse, kus on kitsaskohad ja milliseid täiendavaid teenuseid võiksime andmebaasi kaudu pakkuda. Vastamiseks kulub u. 10 minutit. Ankeedi juurde.

 

Fotod: Teet Malsroos

 

Vaata ühiskonnategelaste ettekandeid infopoliitika foorumilt

Novembris Rahvusraamatukogus toimunud VIII infopoliitika foorumil „Kodaniku roll seadusloomes. Kas minu sõna maksab?” arutleti, kas ja kuidas on kodanikud Eestis kaasatud, kas nende arvamust arvestatakse, kuidas end toimuvaga kursis hoida jpm. Vaata videosalvestust foorumi kodulehelt.
Foorumiga tähistasime Rahvusraamatukogu kui parlamendiraamatukogu tegevuse taastamise 25. aastapäeva ning avasime ka õigus- ja sotsiaalteaduste alast infot vahendava parlamendiraamatukogu lehe Facebookis.

Algas Eesti 2014. aasta kauneimate raamatute võistlus

3. jaanuarini saab esitada 2014. aastal Eesti kirjastajate publitseeritud ning Eesti kunstnike kujundatud ja illustreeritud raamatuid võistlustele „25 kauneimat Eesti raamatut” ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut”. Žüriid hindavad raamatute terviklikkust, disaini, küljendust, tüpograafiat, illustratsioone ning teostust. Võidutööd tehakse teatavaks 5. veebruaril Rahvusraamatukogus avataval näitusel. Kauneimate raamatute konkurssi korraldavad Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kirjastuste Liit ja Eesti Lastekirjanduse Keskus. Lisainfo Rahvusraamatukogu kodulehel.

Võrguväljaannete uued numbrid

Näitused

19. detsembrini 6. korruse näitusesaalis Pilte leiutades. Heiki Ernitsa lasteraamatuillustratsioon.
13. detsembril õpituba lastele

  • 19. detsmbrini 6. korruse galeriis üDi5. Üliõpilasdisain, Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor
  • 9. jaanuarini 6. korruse õigusteaduste saalis väljapanek 25 aastat ÜRO lasteõiguste konventsiooni. Vaata ka veebinäitust.
  • 15.–17. detsembrini fuajees ja peanäitusesaalisTarbekunsti jõulumüük.
    Traditsioonilisel Eesti tarbekunsti näitus-müügil tutvustavad ligi 50 professionaalset tarbekunstnikku oma loomingut ehtekunsti, keraamika, tekstiili, nahakunsti, pisigraafika jm. vallas. Müük toimub 15. detsembril kella 12–19 ning 16. ja 17. detsembril kella 10–19. Tule ja täida oma jõuluaeg kauni kunstiga!

Lisainfo: http://www.nlib.ee/naitused

Soovita uudiskirja teistelewww.rahvusraamatukogu.ee/uudiskiri • Jälgi meid ka facebookis RR fb ja twitteris RR twitter

Uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Ettepanekud: avalike suhete osakond, info at rahvusraamatukogu dot ee

RR

Eesti Rahvusraamatukogu: Tõnismägi 2, 15189 Tallinn • Infotelefon: 630 7611 • www.rahvusraamatukogu.ee

Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia