Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Kirjandusfoorum Paabeli raamatukogu 2010

 

Tallinna kirjandusfestival HeadRead esitleb:

Paabeli raamatukogu vaeb vabadust

11. XII 2010, laupäeval leiab aset „Paabeli raamatukogu“, tänavu ühepäevane konverents, kus loovikud kõnelevad tähenduslikest ja tähtsaist (tähisist asjust). Tänavuseks teemaks on välja hõigatud: „SÕBRAD, MIS ON VABADUS?“ ja motoks „Mõmmi aabitsa“ Rebase Reinu vastus sellele: „Vabadus on see, kui sa pole enam kännu külge kinni seotud!“ Ettekandeid ja vaatepunkte on servast serva – kultuuripoliitilistest valupunktidest alates läbi kunstnike tööpraktika enesevaatluse ja filosoofiliste küsimuste juurde välja.

Franz Kafka proosapalas „Aruanne akadeemiale“ peab inimeseks saanud (täpsemini hakanud) ahv haritud härradele ettekannet oma teekonnast orjusse. Ta kirjeldab oma õõvastavat, kafkalikku reisi tillukesse puurikasti vangistatuna – kuidas ta väljapääsu otsis: „Kardan, et minust täpselt aru ei saada, mida ma mõtlen väljapääsu all. Ma tarvitan seda sõna kõige tavalisemas ja täielikumas mõttes. Meelega ei ütle ma: vabadus. Ma ei mõtle seda suurt tunnet – olla vaba igas suunas. Ahvina ma võib-olla tundsin seda ja ma olen õppinud tundma inimesi, kes igatsevad selle järele. Mis aga minusse puutub, siis ei nõudnud ma vabadust ei seekord ega nõua seda ka praegu. Muuseas: vabadusega petavad inimesed ennast liiga tihti. Ja vabadus kuulub kõige õilsamate tunnete hulka, nii on ka vastav enesepettus üks kõige õilsamaid. Varieteedes nägin ma oma etteaste eel tihti trapetsitel tegutsevat kunstnikepaari. Nad õõtsusid, nad kiikusid, üks hoidis teist hammaste abil juukseidpidi õhus. „Kas see on inimeste vabadus,“ mõtlesin mina, „oma liigutuste valitsemine.“ Oh püha looduse mõnitamist! Ükski hoone ei jää püsti, kui kogu ahvkond naerma puhkeb seda pilti vaadates. (Tõlkinud A. Sang)

Seega: vaba saad sa olla vaid sel hetkel, kui too mõiste sul meeledegi ei tule, on ainult tunne? Teisalt: kas me tänane ühiskond vaatab kunstnikku nagu toda inimeseks saanud ahvi? Või hoopis nagu ahv vaatas trapetsiartiste – kui kohmakalt küll neil too vabaduse matkimine välja kukub? Kas piisab sellest, et me kännu külge seotud pole? Või võib olla vaba ka ahelais, kastis, kütkeis?

Sellele retkele teid kaasa kutsumegi, loodetavasti saab tost taaskord üks pidu sõnas eneses.


 KAVA

I osa
12.00 Karl Martin Sinijärv „Paabel, pööbel ja piibel“ 
12.10 Tommyboy – luulet
12.20 Anders Härm „Loovus ja selle alistamine“
12.45 Külli-Riin Tigasson „Sõnavabariik“
13.10 Artur Talvik: „Kuidas olla vaba, kui su käed on seotud? Tänasest kultuuripoliitikast ja kunstnike osast selles.“

kohvipaus 13.35-13.50

II osa
13.50 Peeter Sauter, luulet
14.00 Tiit Aleksejev „Vabadus kirjutada: ajaloolisest romaanist“
14.25 Paavo Matsin „Maag ja nupuga nuga. Mõned mõtted kriitiku vabadusest“
14.50 Johannes Veski „Tööplaan“
15.15 Siim Aimla „Ka auditoorium peab oma vabadust tunnetama“

kohvipaus 15.40-15.55

III osa
15.55 Rene Raotma – luulet
16.05 Aleksei Turovski „Loomariik ja vabadus“
16.30 Valdur Mikita „Keelest ja vabadusest“
16.55 Lauri Sommer „Eraklus kui vabaduse tee või ummik“
17.20 Vestlusring: tõlkija vabadus ja vastutus kultuuri alustekstide ees, tänasest uuest Piiblitõlkepüüdlusest ja selle eesmärkidest – vestlevad ja loevad Vello Salo ja Indrek Hirv. Küsib Jürgen Rooste

 


 digitaalarhiiv digar