Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Digitalgute kokkuvõte: vanade fotode tuvastamine tõi elava arutelu

26.05.2015

Selle aasta mai alguses digitalgute raames Facebooki üles laaditud vanad fotod tekitasid elavat vastukaja.

Teema valiti muusika-aastast lähtudes. Kokku saatsid Eesti mäluasutused tuvastamiseks sada eri ajastuist pärit fotot. Piltidel olid jäädvustatud muusikakollektiivid, ansamblid, laulupeod ning teised muusikasündmused ja muusikutega seotud ettevõtmised, sekka laekusid ka mõned toredad leiud mäluasutuste põnevatest varasalvedest.

Fotosid said huvilised tuvastada kahes osas. Neid vaadeldi ligi 66 000 korda ning toimus elav arutelu tuvastamaks, kes on pildil ning mis ajast see pärit võib olla. Mõned fotod olid nii vanad ja kehva kvaliteediga, et ei õnnestunud kedagi tuvastada. Äratundmisrõõmu pakkusid siiski paljud.

Põnevamatest tuvastati täielikult Tallinna Linnaarhiivi saadetis, Tallinna Linnahalli külalisteraamatust pärit kollaaž Eesti Televisiooni populaarse saatesarja „Horoskoop“ lauljatest ja saatejuhist Andres Vihalemast. Pildilt tunti ära kõik lauljad: Tiiu Varik, Vello Orumets, Voldemar Kuslap, Kalmer Tennosaar, Heli Lääts, Jaak Joala, Els Himma, Toomas Jõesaar, Helgi Sallo, Ivo Linna, Maie Tõnso, Toivo Nikopensius, Marju Kuut, Andres Ots, Leelo Karp, Heidy Tamme, Paul Allik, Uno Loop, Ahti Nurmis ja Oleg Melnik.

Teistest enam kommentaare sai Rahvusarhiivi foto, millel on jäädvustatud Eestimaa Laulu kontserdist osavõtjad aastal 1988, autor Voldemar Maask. Fotol on laulukoori Ellerhein liikmed, vasakult Külli Laisaar (Kreek), Margit Männama (Masing), Inga Pae, Eneken Moorlat.


„Leidus ka fotosid, mis ei saanud ühtegi kommentaari. Põhjus võis olla foto vanuses või kehvas kvaliteedis. Palju sõltus ka kommenteerijate seotusest pildiga, näiteks konkreetse koha või kujutatud sündmusega,“ ütles talgukoordinaator Riina Tammai.

Fotod jäävad Facebooki Digitalgute lehele ka edaspidiseks uudistamiseks ja kommenteerimiseks.

Kokku osales ettevõtmises 14 mäluasutust üle Eesti: Eesti Rahva Muuseum, Ajaloomuuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Meremuuseum, Raudtee- ja Sidemuuseum, Põllumajandusmuuseum, Mahtra Talurahvamuuseum, Sillaotsa Talumuuseum, Hiiumaa Muuseum, Rahvusraamatukogu, Rahvusarhiiv, Rahvusarhiivi filmiarhiiv, Kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiiv ja Tallinna Linnaarhiiv. Eestvedaja roll oli usaldatud Rahvusraamatukogule.

 


 digitaalarhiiv digar