Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Eesti asub esimese riigina maailmas seadusega reguleerima trükiste ja filmide digitaalse algmaterjali säilitamist

11.12.2015

Valitsus kiitis täna, 10. detsembril heaks ja esitas Riigikogule kultuuriminister Indrek Saare esitatud säilituseksemplari seaduse eelnõu, mille eesmärk on ajakohastada Eesti kultuurile oluliste väljaannete loovutamist, kogumist ja säilitamist. Eelnõu arvestab tuleviku digiarenguid ning hõlmab väljaandeid sõltumata nende vormist ja levitamise viisist.

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul on säilituseksemplari seaduse eelnõu teedrajav ning eeskujuks ka teistele riikidele, kuna loob uue lähenemise väljaannete riiklikule säilitamisele. Tekib soodne pinnas nii kokkuhoiuks kui ka koostööks avalikus sektoris ja erasektoriga ning võimalus uuenduslike tulevikuteenuste arendamiseks. “Eesti on digivaldkonna suunanäitajana asunud seadusega reguleerima trükise ja filmi digitaalse algmaterjali säilitamist ja kättesaadavaks tegemist ning loonud aluse riigi ja erasektori vastastikku kasulikuks koostööks. See tähendab, et alates 2017. aastast ilmunud trükiseid ja filme ei pea enam eraldi digima, kuna digitaalne algmaterjal loovutatakse koos valminud väljaandega,“ kinnitas Saar.

Lugejate jaoks on peamine, et paranevad võimalused kasutada digitaalset informatsiooni viies suures raamatukogus spetsiaalselt sisse seatavates arvutiterminalides, kus saab uurida valdavat osa uute väljaannete säilituseksemplare teenindaja vahenduseta. „Muudatus on oluline ka vaegnägijaile, kuna Rahvusraamatukogu digitaalarhiivi arendused loovad edaspidi täiendavad võimalused väljaannete kättesaadavuseks Eesti Pimedate Raamatukogu Veebiraamatukogust,” rääkis Saar.

Säilituseksemplari seadus mõjutab kõiki väljaannete avaldamise ja kättesaadavaks tegemisega seotud osalisi nagu autorid, kirjastajad, trükikojad, auviste tootjad ja kehtiva seaduse alusel sundeksemplari saavad raamatukogud. Kirjastajate jaoks muutub eelkõige loovutatav kohustuslike säilituseksemplaride arv – see langeb seniselt kaheksalt neljale.

Kõik säilituseksemplarid ja digitaalne algmaterjal tuleb loovutada Eesti Rahvusraamatukogule, kes edastab need säilitajatele, kelleks on Eesti Rahvusraamatukogu ise, Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu ja Tartu Ülikooli Raamatukogu. Süsteemsemaks muutub ka Eesti filmide algmaterjali kogumine Rahvusarhiivi. „Seega vähendab eelnõu tarbetut halduskoormust ja dubleerimist ning hoiab kokku ressursse,“ selgitas kultuuriminister.

Säilituseksemplari seaduse eelnõu asendab varasema sundeksemplari seaduse. Seaduse planeeritav jõustumise aeg on 2017. aasta 1. jaanuar.


Lisainfo:
Ülle Talihärm
Kultuuriministeeriumi raamatukogunõunik
tel 628 2244
ulle.taliharm@kul.ee

 


 digitaalarhiiv digar