Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

„Eesti nahakunst 100“ näitus vahetab ekspositsiooni

11.04.2017

Teisipäeval, 11. aprillil kell 17 avatakse Rahvusraamatukogu 3. korruse trepigaleriis Eesti nahakunsti suurjuubeli näitusesarja teine osa järjestikusest neljast näitusest. Teoseid eksponeerivad Illu Erma, Külli Grünbach-Sein, Aino Lehis, Kaja Kits-Karm.


Esimesed kolm kunstnikku on pikka aega õpetanud tudengeid Eesti Kunstiakadeemias, suunates ja kujundades nahakunsti tulevikku. Samal ajal on nad olnud ka suurepärased professionaalid, kes võitnud auhindu rahvusvahelistel näitus-konkurssidel. Vanameistrite Aino Lehise ja Kaja Kits-Karmi omanäoline ja rikkalik looming lubab autoreid nimetada juba klassikuteks.


Eesti Nahakunstnike Liit koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga esitleb 2017. aasta vältel raamatukogu 3. ja 5. korrusel kokku 16 kunstniku loomingut, mille kaudu saab vaataja põgusa ülevaate meie nahakunsti viimaste aastakümnete arengust. Eesti professionaalse nahakunsti alguseks loetakse 1917. aastat, mil Eduard Taska asutas Riigi Kunsttööstuskooli juurde naha-, papitöö- ja raamatuköitekoja.

„Miks tähistame eesti nahakunsti 100. aastapäeva just 2017. aastal? Kaunist nahkehistööd tegid paljud meistrid ka eelnevatel sajanditel, kuid alates Taska loodud osakonna sünnist võime jälgida professionaalide süsteemset koolitamist, kus õppemetoodika hõlmab erialaoskuste vahendamise kõrval ka üldkunstilist teavet ja praktikat. Seejuures on tegemist eestlastest õpetajate ja eesti kooliga, varem hangiti erialaseid teadmisi enamasti välismaalt (Venemaalt, Saksamaalt jm) ning kohalikest töökodadest. Kestlikkust tagav haridussüsteem on kujundanud kunstnike põlvkondi, kelle oskused, teadmised ja anne on värskendanud meie kunstipilti ning andnud oma näo 100-aastasele rahvuslikule nahakunstile," iseloomustab näitust Eesti Nahakunstnike Liit.
Näituse teine osa jääb avatuks 31. augustini.

Järgmistel näitustel esinevad:
September/oktoober – Pille Kivihall, Marje Taska, Tiiu Vijar, Rita Tänav-Veldemann
November/detsember – Rene Haljasmäe, Tiiu Mäger, Luule Maar, Tulvi-Hanneli Turo

Lisainfo:
Krõõt Mõttus, Rahvusraamatukogu kommunikatsioonispetsialist, Kroot.Mottus@nlib.ee, tel 630 7254

Ave Tölpt, Rahvusraamatukogu näituste osakonna juhataja, Ave.Toelpt@nlib.ee, tel. 630 7150

 


 digitaalarhiiv digar