Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Eesti Rahvusraamatukogu tähistab arhiivkogu 75. aastapäeva

Teisipäeval, 2. novembril kell 16 tähistatakse Rahvusraamatukogu arhiivkogu asutamise 75. aastapäeva harulduste kogu näitusesaalis raamatunäituse „Eesti luuleilm 19. ja 20. sajandi vahetusel“ piduliku avamisega.

1935. aastal asutati Eesti Vabariigi Riigiraamatukogus arhiivkogu, kuhu hakati suunama sundeksempari kõigist Eestis ilmunud trükistest. Hiljem hakati ostma ka vanemaid trükiseid ja mujal ilmunut. Käesoleval ajal säilitatakse arhiivkogus alaliselt lisaks Eestis ilmunud rahvusteavikutele ka üht eksemplari välismaal eesti keeles avaldatud teostest, eestikeelsete teoste tõlgetest ja Eestist pärit autorite võõrkeelsetest teostest.

Rahvusraamatukogu peadirektori Janne Andresoo sõnul on arhiivkogu Rahvusraamatukogu tuum. „Arhiivkogu sisaldab Eesti rahvusmälu seisukohalt kõige olulisemaid väljaandeid,” leiab ta.

Tänane arhiivkogu sisaldab umbes 600 000 trükist, 9000 heli- ja videosalvestist ning 700 elektroonilist teavikut ja täieneb pidevalt uute väljaannetega. Ajaliselt kuuluvad arhiivkogusse pärast 1860. aastat ilmunud eestikeelsed ja pärast 1830. aastat ilmunud võõrkeelsed väljaanded. Samuti leiab siit ühe esimestest eesti talupoegade laenuraamatukogudest – 1872. aastal asutatud Virumaa Metsiku küla laenukogu.

Juubeli tähistamiseks on harulduste kogu näitusesaalis aasta lõpuni avatud arhiivkogu põhjal koostatud raamatunäitus „Eesti luuleilm 19. ja 20. sajandi vahetusel“. Välja on pandud eesti luuletajate loomingut sisaldavaid luulekogusid ja -antoloogiaid, laulikuid, salmikuid ja perioodikat aastatest 1885-1916.

Olete oodatud!

Lisainfo:
Kaire Lass, kogude osakonna juhataja-peavarahoidja, tel. 630 7104, Kaire dot Lass at nlib dot ee

Õnne Mets, avalike suhete osakonna juhataja, tel. 630 7260.


 digitaalarhiiv digar