Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Eesti riiklike teenetemärkide galerii taas avatud

05.11.2012

5. korrusel asuv Eesti riiklike teenetemärkide galerii valmis 2008. aastal Eesti Vabariigi 90. aastapäevaks ning on rajatud koostöös Riigikantseleiga. Riiklike teenetemärkide kollektsiooni praegune omanik on Vabariigi Presidendi Kantselei.

Väljapandud teenetemärkidest on enamik saanud uuenduskuuri OÜ Miniplasti (varem OÜ Miniplast Pluss) restaureerijatelt, kes on alates 2005. aastast olnud riigihanke korras ka Eesti riiklike teenetemärkide ühed valmistajad.

Teenetemärkide seaduse ja selle muutmise seadusega taastati 1994. ja 1995. aastal kõik sõjaeelsed teenetemärgid.

Eesti Vabariigi uue teenetemärgina loodi Maarjamaa Rist ning 90. aastapäevaks valmis ainueksemplarina Riigivapi teenetemärgi kett, mida kannab Vabariigi President.

Läbi aastate on Eesti riiklike teenetemärkide valmistamisega olnud seotud OÜ Roman Tavast, ARS Juveel, OÜ Juveel, OÜ Miniplast Pluss, OÜ ARS Vasetööd jt. Esimese partii Maarjamaa Riste valmistas firma „Marquise“, lintidega varustas ja täiendavalt komplekteeris OÜ Miniplast Pluss.

Galeriis eksponeeritud riiklike teenetemärkide näidiskollektsioon on nii terviklik kui võimalik, hõlmates ka Vabadussõja aastail kasutusele võetud Vabadusristi. Näidiskollektsiooni ei kuulu Riigivapi teenetemärgi eriklassi teenetemärk.

Eesti riiklike teenetemärkide galeriid saab külastada Rahvusraamatukogu lahtiolekuaegadel.

Tere tulemast!

Eesti Vabariigi teenetemärkidega saate tutvuda siin

 


 digitaalarhiiv digar