Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Eesti rahvusbibliograafia andmebaas uuenes!

15.01.2018

Lõppenud aastal oli Rahvusraamatukogu fookuses Eesti rahvusbibliograafia andmebaasi ERB arendus, täiustamaks otsivõimalusi ja parandamaks vigu. 

Eesti Rahvusraamatukogu ülesanne on Eesti teavikute riiklik bibliograafiline registreerimine ja andmete avaldamine Eesti rahvusbibliograafia andmebaasis ERB. Tänaseks on ERBis registreerimist leidnud enam kui 338 000 väljaannet, millest vanim ilmus 1525. aastal ja uusim 2018. aastal. Täpsemalt saab rahvusbibliograafia koostamise, registreerimise ja valiku põhimõtetega tutvuda dokumendis Eesti rahvusbibliograafia koostamise alused.

Rahvusbibliograafia peamised kasutajad on kirjastused, raamatukauplused, raamatukogud, raamatu- ja kultuuriloo uurijad, aga ka kõik teised huvilised, kel on soov hoida end kursis sellega, mis Eesti raamatuturul toimub.

Eelmise aasta lõpus tehtud ERB arenduse käigus lisandus andmebaasi uusi võimalusi andmete otsimiseks ja nendega töötamiseks. Nüüdsest on kiiremini ja lihtsamini leitavad Eesti kirjasõna ajaliselt erinevad osad:

  • Uued Eesti Raamatud sisaldab andmeid värskelt ilmunud raamatute kohta ühe kuu kaupa. Andmestikku saab sirvida nii alfabeetiliselt kui ka temaatiliselt. Uute Eesti Raamatute kohta koguneb ka arhiiv, mis ulatub juba 1999. aastasse;
  • Uued kirjed ERBis sisaldab loetelu eelmise nädala jooksul ERBi lisandunud väljaannete kohta. Väljaanded ei pruugi tingimata olla kõige uuemad, küll aga on tegu andmebaasi jaoks uute väljaannetega. Erinevalt nimestikust Uued Eesti Raamatud annab Uued kirjed ERBis ülevaate kõigest, alustades raamatutest ja lõpetades plakatitega.
  • Retrospektiivne rahvusbibliograafia 16. saj. – 1940 koondab andmed Eesti kirjasõna vanema osa kohta.

Täiendatud on otsingu, tulemuste filtreerimise ja sorteerimise võimalusi, üle vaadatud indekseerimisreeglid ja muud otsingu parameetrid, tagamaks täpseim võimalik vastus päringuile. Lisaks keelte, ilmumismaa ja laadi järgi piiramisele on nüüd võimalik tulemusi kitsendada ka kandja alusel. Valikus on kas elektroonilised või füüsilisel kandjal väljaanded.

Kirjest leitud veast saab analoogiliselt e-kataloogiga ESTER teavitada kirje juures oleva nupu Teata veast kaudu.

Masinloetaval kujul on ERBi andmestu avaldatud Rahvusraamatukogu avaandmete portaalis. Kättesaadavaks on tehtud kogu andmebaasi sisu, jaotatuna teavikulaadide järgi rühmadeks, aga ka eelmise nädala jooksul uute ja muudetud kirjete rühmadena. Täpsemalt vaata https://data.digar.ee.

Lisainfo: Jane Makke, metaandmete peaspetsialist, Jane dot Makke at nlib dot ee

 

 


 digitaalarhiiv digar