Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Euroopa rahvusraamatukogud toetavad metaandmete vabakasutust

11.10.2011

Taani Kuninglikus Raamatukogus peetud Euroopa Rahvusraamatukogude Direktorite Konverentsil (CENL) osalejad hääletasid üksmeelselt metaandmete vabakasutuse poolt, millega tehakse info piiranguteta kõigile kättesaadavaks.
Mida see tähendab?
Kõik andmekogumid, mis kirjeldavad Euroopas eri aegadel trükitud miljoneid raamatuid ja tekste – Euroopa raamatukogude kataloogide andmed teose pealkirja, autori, ilmumiskoha ja -aja kohta jne – saavad järjest kättesaadavamaks taaskasutamiseks igale soovijale mis tahes eesmärgil:
Vikipeedia saab kasutada metaandmeid, ühendades neid artiklitega.
Tarkvara arendajad saavad neid paigutada uutesse mobiilsetesse vahenditesse (nt. nutitelefonid) õppimise otstarbeks.
Infospetsialistidele tähendab see, et suur hulk usaldusväärseid andmeid on vabalt kättesaadavad (Linked Open Data), luues infoseoseid, mis varem polnud võimalikud.
CENLi leppe tulemusena saavad Europeana.eu domeenis osalevate rahvusraamatukogude, Euroopa Digiaalraamatukogu (EDL), muuseumide ja arhiivide metaandmed vabakasutuse litsentsi (Creative Commons).
Metaandmed on seotud miljonite digiteeritud tekstide ja piltidega, mis on Europeana kaudu kättesaadavad (sh Hollandi ja Austria rahvusraamatukogu algatatud Google’i trükiste digiteerimise projekt).
Selline leping on raamatukogudele kasulik kahel moel. Esiteks, valdavalt veebis olev teave suunab kasutajad tagasi infoallikani, soodustades nii veebi- kui tavakülastusi. Teiseks, nende andmed rikastuvad lisainfoga, mis võimaldab pakkuda täiendavaid uusi teenuseid.


 digitaalarhiiv digar