Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Europeana 1989 kogub Rahvusraamatukogus mälestusi Balti ketist

31.07.2013

30.-31. augustil toimuvad Rahvusraamatukogus Europeana 1989 kogumispäevad, kuhu ootame kõiki panustama oma Balti ketiga seotud mälestuste, esemete, fotode, videode ja muu sarnasega. Kogutud materjalid on vabalt kättesaadavad aadressil www.europeana1989.eu ning seal saab ka ise oma mälestusi ja materjale lisada.

Balti kett oli ainulaadne rahumeelne meeleavaldus, mis toimus 23. augustil 1989. Umbes kaks miljonit inimest seisid käsikäes üle 600 kilomeetrises inimketis, mis läbis kolme Balti riiki ning sümboliseeris Eesti, Läti ja Leedu vabaduspüüdlusi.

Meie tegime ajalugu! Ajalugu pole aga ainult dokumendid ja esemed muuseumides, vaid on ennekõike sündmused, mis seotud tunnete, mõtete ja kohtumistega, millest sünnivad mälestused. Need lood vajavad jutustamist.

Miks panustada www.europeana1989.eu tarvis oma mälestustega?

1989.aasta oli murranguline kogu Ida-Euroopas. Balti riikides oli selle aasta tähtsündmuseks Balti kett, erakordne rahva rahumeelne meeleavaldus, mille ajaloolist suurt tähendust me igapäevaselt ehk ei hoomagi. 2009.aastal kanti Balti keti dokumentaalne pärand UNESCO maailma mälu registrisse. Tänavu plaanivad katalaanid oma isesesvuse saavutamiseks Balti keti eeskujul sarnast aktsiooni. See, et saame nautida vabadust ja oma riiki, ei tulnud iseenesest, vaid sündis meie ühisel tahtel ja teol. Kui me tegime ajalugu, siis peame selle ka alles hoidma ja tulevastele põlvedele edasi andma.

Ärge laske oma väärtuslikel mälestustel kapi- või keldrinurgas tolmu koguda, tooge nad välja ja jagage teistega! Seda enam, et fotod hakkavad koltuma, esemed kuluma, paberid pudenema... väärtuslik ajalugu kaob pöördumatult käest. Et seda vältida, digiteerige oma mälestustega seotu või tulge Rahvusraamatukokku kogumispäevadele, kus professionaalid teid sealjuures abistavad ja säilitamisel nõustavad. Jagage oma mälestusi!

Sellest sünnib põnev ja värvikirev digitaalne arhiiv, millesse saab süveneda õppeotstarbel, uuringute eesmärgil või isiklikust huvist. See jääb tulevastele põlvedele ja teie mälestused ei kao. Kõik mälestused on oodatud ja olulised!

Kuidas panustada kogumispäevadel?

Eestis toimuvad kogumispäevad Tallinnas, Rahvusraamatukogus (Tallinn,Tõnismägi 2) 30. ja 31. augustil kella 10-18. Tulge kohale ja võtke kaasa oma Balti keti või teiste 1989.aasta sündmustega seotud lugusid, fotosid, heli- ja videosalvestisi, lendlehti, kirju, märke, midagi olustikuga seonduvat – kõike, mis seondub teie isikliku mälestuse või looga. Kogumispäevade meeskond aitab teil oma materjali digitaalsesse vormi jäädvustada ja www.europeana1989.eu leheküljele üles panna.

Europeanasse panustamisel tuleb nõustuda kasutaja panustamistingimustega. Oluline on, et jagatavate materjalide autoriõigus kuulub jagajale või on ta selle valdajalt küsinud jagamisluba. Panustatud materjal läheb vabakasutusse, panustaja isiklikke andmeid ei avaldata.

Kuidas mälestusi ise veebis jagada?
Kui ei ole võimalik Rahvusraamatukogusse kohale tulla, siis kõik on teretulnud oma mälestusi 1989.aastast ja Balti ketist teistega jagama veebis. See käib lihtsalt! Minge aadressile  www.europeana1989.eu , valige keelevalikust eesti keel kui soovite, täitke vajalikud lahtrid ja laadige oma failid.

Samas saate vaadata, mida teised on üles pannud ja märkida oma tollase asukoha virtuaalsel Balti ketil. Olete teretulnud koguma ja levitama ka oma vanemate ja vanavanemate mälestusi sellest ajast.

Europeana ja 1989

Europeana (www.europeana.eu) on digitaalne raamatukogu, muuseum ja arhiiv, mis alates 2008.aastast viib ellu Euroopa mäluasutuste ambitsiooni teha selle maailmajao rikas ja mitmekesine kultuur kõigile kättesaadavaks. Europeanasse panustavad üle 2200 mäluasutuse ja organisatsiooni 34 maalt, sh Eesti. Europeanas on juba u 30 miljonit digiteeritud kultuuriobjekti ja see annab võimaluse avastada ja uurida Euroopa kultuuri- ja intellektuaalset pärandit otsimootori ja virtuaalsete näituste kaudu.

Europeana kaasab erinevate kampaaniate kaudu sisu loomisse ka lõppkasutajaid, andes neile võimaluse oma lugusid digiteerida ja jagada. Europeana 1989 ongi üks selliseid. Selles ettevõtmises osaleb seitse riiki – Poola, Leedu, Läti, Eesti, Tšehhi, Saksamaa, Ungari. Kampaania algas juunikuus Poolast, augustis läheb läbi kolme Balti riigi jõudes 30. ja 31. augustil Eestisse Rahvusraamatukokku, kus eestlastel on võimalus kogumispäevadel www.europeana1989.eu tarvis oma panus anda. Igal riigil on projekti jaoks valitud ka oma rahvuslik saadik, Eesti saadikuks on Tunne Kelam, Lätil Sarmīte Ēlerte ja Leedul Vytautas Landsbergis.

Historypin - mis ja milleks?

Europeana ja Historypin on moodustanud omavahel strateegilise partnerluse, mis toob tarbijani innovaatilise liidese Europeana 1989 veebsaidi rakendamiseks. Historypin.com võimaldab kasutajatel laadida fotosid, videosid, heliklippe, lugusid ja märkida neid Historypini maailmakaardile.

Täiendav teave

Annika Koppel, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Europeana projekti liige, tel 6307 260, Annika.Koppel@nlib.ee

Kristina Rood, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Europeana projekti liige, tel 6307 309, Kristina dot Rood at nlib dot ee

Jüri Estam, suhtekorraldusagentuur Action Consensus, tel 5060 832, jestam at neti dot ee

 

 


 digitaalarhiiv digar