Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

"Europeana 1989. Meie tegime ajalugu." Poolas käivitatud projekt jõuab augustis Balti riikidesse

10.06.2013

Euroopa digitaalse raamatukogu, muuseumi ja arhiivi Europeana uus projekt „Europeana 1989“ kutsub kõiki jagama oma kogemusi, lugusid ning teemaga seonduvaid esemeid ajast, mil varises raudne eesriie. Projekt sai avatakti 8. juunil Varssavis avaliku diskussiooni ja kogumispäevaga.

Diskussioon Europeana 1989 rahvuslike saadikute ümarlauas Varssavis.

8. juunil Varssavis projekti avapäeval leidis aset ümarlaud, kus toonitati kogemuste ja mälestuste kogumise tähtsust, et tulevikus noorte jaoks säiliks jälg sellest, kuidas meil siin vabaduse eest võideldi. Varssavis esindas igat partnerriiki rahvuslik saadik, kes mängis olulist rolli 1989. a. sündmustes ja kes kannab "Europeana 1989" sõnumit.

„Europeana 1989“ rahvuslikud saadikud on:
Tunne Kelam - Eesti
Sarmīte Ēlerte – Läti
Vytautas Landsbergis – Leedu
Petr Janyška – Tšehhi
Wolfgang Templin – Saksamaa
László Rajk – Ungari

Poolal on koguni kaks saadikut - riigi esimene mittekommunistist peaminister Tadeusz Mazowiecki ja fotograaf Chris Niedenthal, kes jäädvustas oma piltidega poolakate teekonna tagasi demokraatiasse.

Varssavis toimunud keskustelu lõppes sellega, et projekti saadikud osalesid meenete salvestamises ja jäädvustasid isiklikke mälestusi.  Nendega ühines selles tegevuses mitmeid inimesi, kes olid pildistamiseks kohale toonud teiste asjade hulgas ühe kaisukaru. Samuti tehti ülesvõtteid ka ühest Polonez sõiduautost ja digiteeriti suurel hulgal dokumente ning fotosid.

Sarnased kogumispäevad toimuvad Poolas veel Gdanskis ja Poznanis, edasi kandub tegevus Leetu, Lätti ja Eestisse; Tšehhi, Ungarisse ja Saksamaale.

Osalevate maade elanikel on võimalik rääkida sellest, mida nad tollal nägid ja kogesid ning jagada seda kogumispäevadel või projektiportaali kaudu.
2014. aastaks, mil Euroopat raputanud sündmustest möödub 25 aastat,  sünnib niimoodi värviküllane ja emotsionaalne  kajastus tollastest sündmustest jutustuste, fotode, videoklippide ja helisalvestuste kaudu. Europeana Eesti-poolseks projektipartneriks on Eesti Rahvusraamatukogu.

Poola endine peaminister Tadeusz Mazowiecki mainis: "1989. ja järgnevate aastate vabadusliikumine paljudes Kesk- ja Ida Euroopa riikides sai tuule tiibadesse liikumise "Solidaarsus" algatusel, sillutades sealjuures teed Euroopa ühinemiseks. „Europeana 1989“ annab edasi neis sündmusis otseselt osalenud inimeste isiklikud kogemused, tehes need kättesaadavaks noorematele põlvkondadele, edendades sellega ka eurooplaste jätkuvat ühinemist."

Tunne Kelam ja Tadeusz Mazowiecki Europeana 1989 avamisel

Tunne Kelam ja Tadeusz Mazowiecki Varssavis Europeana 1989 üritusel.

Europeana Eesti saadik Tunne Kelam võttis Varssavisse digiteerimiseks kaasa Eesti Vabariigi kodaniku registreerimiskaardi öeldes, et 1989. aastal soovisid kõik kogeda pöörangut ühiskonnas. Kohalviibijaile EV kodaniku registreerimiskaardi tähendust seletades ütles Kelam: "Kuigi kartlikumad inimesed muretsesid, et enese registreerimine õigusjärgse Eesti kodanikuna võib tuua kaela uue küüditamise Siberisse, leidus samal ajal isegi Kommunistliku Partei liikmeid, kes end Eesti kodanikuna registreerisid, kuna tajusid, et see rong ei vii enam Itta, vaid hoopis Läände".

Europeana tegevdirektor Jill Cousins tõdes: "Ajalugu ei koosne üksnes muuseumis tallel olevatest esemetest ega raamatutes edasiantud käsitlustest; olulised on ka meie kaasaegsete siiani jutustamata jäänud lood. Erakordset ajalugu teevad just tavakodanikud. Selle üle tuleb uhke olla! Me meenutused on jagamiseks kogu maailmaga."

Balti riikides korraldatakse kogumispäevi augustikuus "ühest riigist teise" turnee korras:
Vilniuses                                                 9.-10. augustil
Panevėžyses                                            13 augustil
Riias                                                        23.-24. augustil
Tallinnas Rahvusraamatukogus              30.-31. augustil

Kõik tulevased kampaaniad kriipsutavad alla olulisi sündmusi aastal 1989. Poolas pannakse rõhk esimestele vabadele valimistele, Eestis, Lätis ja Leedus tähelepanu keskmes asub Balti kett, Ungaris võetakse luubi alla raudse eesriide läbilõikamise - seda sõna otseses mõttes - Ungari-Austria piiril jne.

Lähem info:
Jüri Estam, Suhtekorraldusagentuur Action Consensus, tel. 506 0832, jestam at neti dot ee
Annika Koppel, Eesti Rahvusraamatukogu avalike suhete osakonna juhataja, Eesti Europeana projekti liige, tel. 630 7260, Annika.Koppel@nlib.ee
Frank Drauschke, Facts & Files, tel. +49 (0)163 4809862, drauschke at factsandfiles dot com
Jon Purday, Europeana, tel. +44 (0) 7885 516234, jonathan dot purday at bl dot uk

 


 digitaalarhiiv digar