Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Europeana uuenemine

21.10.2011

Euroopa digitaalraamatukogu Europeana, mis sisaldab raamatukogude, muuseumide ja arhiivide kogusid, võtab kasutusele liidese, mis on kohandatud iPadsi ja Androidi puuteekraanile, võimaldades puudutuse abil juurdepääsu Euroopa digitaalsetele kogudele.

Europeana muutus tänu kasutajale, kes aitas luua temale sobivaid teenuseid Euroopa kultuuripärandi kasutamisel. Nüüd saab tasuta alla laadida ja taaskasutada veebis leiduvaid kultuuri tippteoseid. Esmakordselt võimaldab Europeana piirata otsingut autoriõiguse järgi nii, et otse jõuda vaba kasutusega (out of copyright content) sisu juurde.

Umbes pool miljonit Europeana teavikut on vabakasutuses ning Europeana soov on, et infolevitajad tuvastaksid rohkem ja korrektselt üldkasutatavat sisu ega hakkaks esitama uusi autoriõiguse nõudmisi üksnes sellepärast, et nad on teose digiteerinud. Europeana info vabakasutuse esirinnas on Norra, Slovakkia, Rootsi ja Saksamaa.
Uuendatud Europeana pakub uusi täpse otsingu võimalusi ja otsitulemuste loogilist struktuuri; rohkem vastastikust suhtlemist Europeana võrgustikus, temaatilist mõttevahetust ja sotsiaalse meedia tegevust; enam võimalusi veebinäituste ja üksikobjektide lehitsemiseks; valitud teaviku automaatset tõlget originaalkeelest 37 keelde.

Europeana tegevdirektori Jill Cousinsi sõnul on mugava digitaalraamatukogu mudeli loomisel kasutajaga tihedat koostööd tehtud, testides seda iPadi ja Androidi tahvlitega, kuna selliste tehniliste vahendite kasutajaskond kasvab kõige kiiremini, tahab andmeid vabalt alla laadida ja kasutada töös, õpingutes või loomingulises tegevuses.


 digitaalarhiiv digar