Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Europeana uus rakendus võimaldab vaba juurdepääsu Euroopa kultuurivaramule

28.01.2014

Europeana Open Culture tutvustab avalikkusele valitud kauneid kollektsioone Euroopa 17 tippinstitutsioonilt. Uus äpp võimaldab neid uurida, jagada, alla laadida ja kommenteerida. Äpp on mõeldud nii Apple´i kui ka Androidi süsteemiga tahvelarvutitele.

Glimwormi arendatud äpp võimaldab tutvuda Euroopa laia aaretegaleriiga, mis on jagatud teemadesse: kaardid ja plaanid, kunstiaarded, loodusaarded ja minevikupildid.

Europeana Open Culture esitleb muljet avaldavaid kollektsioone, kus saab detaile suurendada, kommenteerida, mis avab võimaluse arutleda sama asja uurivate inimestega. Veelgi enam: võib mistahes pildi alla laadida ja kasutada seda näiteks ekraanipildina, koolitöös või enda loomingulistes ettevõtmistes. Kasutajad võivad objekte ka teiste võrgus olevate allikatega, nt Wikipediaga linkida, et saada rohkem tausta ja rikkalikumat teavet.

Europeana tegevdirektor Jill Cousins ütleb: „Tagasiside Europeana Open Culture´le on olnud suurepärane. Äppi on tuhandeid kordi alla laaditud, mis teeb sellest ühe populaarsema haridusliku eesmärgiga tasuta rakenduse. Kuulasime ära esimeste kasutajate tagasiside ja ja lisasime sisu, toimivust ja muidugi tegime äpi versiooni nii Androidile kui ka Apple´ile.“

Äpi kaudu saab kasutada 350 000 pilti, mis pärinevad näiteks Eesti Geoloogiamuuseumist, Hollandi Riigimuuseumist, Edinburghi Kuninglikust Botaanikaaiast.

Kui äpp on alla laaditud, siis saab kasutaja sisestada otsisõna või lapata materjali teemade kaupa. Pildile vajutades avaneb see täisresolutsioonis koos võimalustega lugeda teksti ja lisada kommentaare, alla laadida või linkida teiste veebiallikatega. Võib luua ka oma lemmikutest isikliku muuseumi ja jagada seda Twitteri, Facebooki või Pinteresti kaudu.

Kõik äpi kaudu kättesaadavad pildid on vabakasutuses või vabakasutuslitsentsiga, mis tähendab, et neid võib kasutada igaks otstarbeks – kooliprojekti või tudengitöö jaoks, esitluseks kohalikus ajalooseltsis, ajaveebides, Vikipeedias või isegi ärilistel eesmärkidel. Äpp on koostatud avaandmete põhjal, nii et arendajad võivad sellega edasi tegutseda ja katsetada. Koodist huvitatud võivad uurida Github repository ja anda tagasisidet aadressil api at europeana dot eu.

Laadi äpp alla iTunesist või Google Playst ja alusta kultuuriaarete jahti!

 


 digitaalarhiiv digar