Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Frölichid – köitekunst läbi nelja sugupõlve

03.04.2013

Rahvusraamatukogu harulduste kogu saalis avatakse täna, 3. aprillil kell 16 näitus „Frölichid – köitekunst läbi nelja sugupõlve”, kus on eksponeeritud Saksamaalt Stuttgardist pärit köitemeistrite loomingut.

Eesti näitusekülastajal pole kuigi sageli võimalust kohtuda kunstimeistritega, kelle erialased teadmised, oskused ja traditsioonid pärinevad sajandite tagant, isadelt poegadele edasi antuna.
Enamus Frölichide valmistatud raamatu-uunikumidest on valminud tellimustöödena. Frölichite ühisnäitus Rahvusraamatukogus on esmakordne kogu perekonna ajaloos ja siin eksponeeritakse vaid väikest osa – 80 kaunilt kujundatud köidet – nelja põlvkonna meistrite elutööst.

Kaks viimast Frölichit - Hans Peter ja Michel Frölich - on oma kunsti eestlastelegi õpetanud. 1990ndate aastate algusest saadik on Hans Peter Frölich koostöös Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Rahvusraamatukoguga korraldanud mitmeid kursusi ja õpitubasid.
Tema Stuttgardi ateljees on saanud erialaseid kogemusi mitmed Eesti nahakunstitudengid.
Ernsti poeg Hans-Peter sündis 1939. aastal Stuttgardis. Õppis kodulinnas, täiendas end Ameerikas, Pariisis ja New Yorgis. 1968. aastal avas ta oma töökoja ja on tänaseni hinnatud eriala ekspert. Eestis võitis ta näitusel Scripta Manent I – IV esimese preemia Kuldraamat 2000.

Michel Frölich, Hans-Peter Frölichi poeg (s. 1968), on raamatuköitemeister ja majandusasjatundja. Temagi jätkas oma esiisade tööd – 2007. aastast oli ta perekonnafirma H-P Frölich GmbH/Stuttgard üks tegevjuhte. Michel Frölich viis 2000. aastal läbi kursuseid Eesti Rahvusraamatukogus, kus õpetas pärgamentköidet. 2007. aastal töötas ta köitedekoori ja kuldamistehnika külalisõppejõuna Tartu Ülikoolis.

Vanim meister, Gustav Frölich, sündis 1877. aastal iseseisva köitekoja omaniku ja linnaarhivaari pojana. Temast sai suure kunstiandega meister, kellele aeg andis võimaluse osaleda sajandivahetuse Saksamaa võimsas kunstielus ning anda panus plahvatuslikku köitekunsti populaarsuse kasvu riigis.
Tema poeg Ernst sündis 1906. aastal Stuttgardis. Õppis isa köitekojas ning täiendas end Šveitsis ja Prantsusmaal. Rajas oma töökoja ning oli Saksa Werkbundi liige.

Näitus jääb avatuks 15. juunini.

Olete oodatud!

Lähem info:
Lea Hein, RRi näituste osakond, tel. 630 7148.

 


 digitaalarhiiv digar