Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Tallinna Gümnaasiumi raamatukogu

1631. aastal asutatud Tallinna Gümnaasium on vanim keskkool Eestis. Aegade jooksul erinevaid nimesid kandnud kool on praegu nimetatud taas oma asutaja Gustav Adolfi järgi.

Gümnaasiumi raamatukogule pandi alus juba 17. sajandi II poolel. Esialgu oli trükiste valik ilmselt küllaltki juhuslik, sest raamatukogu täienes põhiliselt annetuste varal. 18. sajandil loodi annetustes süsteem: iga ametisse astuv professor pidi kinkima raamatukogule raamatu, iga ülemklassi jõudnud õpilane annetama rubla raamatukogu tarbeks. Tehti muidugi ka suuremaid annetusi ja jäeti pärandusi. 1802. aastal määras raad raamatukogule trükiste ostmiseks eraldi summa.

19. sajandil sai ametisse palgaline raamatukoguhoidja. Neist tuntumad on ajaloolane ja pedagoog, Tallinna Kubermangugümnaasiumi õpetaja Johann Conrad Philipp Willigerod (1779–1848) ning ajaloolane, kirja- ja keelemees, suure eesti-saksa sõnaraamatu autor akadeemik Ferdinand Johann Wiedemann (1805–1887).

1900. aastal anti välja põhi- ehk fundamentaalraamatukogu trükikataloog „Каталог фундаментальной библиотеки Ревельской гимназии императора Николая” (Ревель, 1900), mis kirjeldab 8615 nimetust (17226 köidet) trükiseid ja käsikirju. Süstemaatiline liigitus kataloogis näitab, et raamatuid on pea kõigilt elualadelt, eriti rikkalikult keeleteadusest, teoloogiast, filosoofiast ja ajaloost, kuid ei puudu ka täppisteadused. Eraldi on välja toodud Baltica ja Revaliensia. 1911. aastal ilmus ka õpilasraamatukogu kataloog. 1914. aastal sisaldas fundamentaal- ja õpilaskogu kokku 25 690 köidet.

Kahjuks ei säilinud see väärtuslik kogu tervikuna. Esimese maailmasõja ajal, 1917. aasta oktoobri algul, evakueeriti Venemaale teiste koolide hulgas ka tollase nimega Tallinna keiser Nikolai I gümnaasium. Kool rändas Nizni Novgorodi kubermangus linnast linna ja kahanes peaaegu kantseleini. Äraviidud väärtuslikest raamatutest läks palju kaotsi.  1924. aastal Tartu Ülikooli Raamatukogule üleantud vanemate raamatute hulgas oli vaid üks inkunaabel, kuigi 1900. aastal ilmunud kataloog loetleb neid 10.

1938. aasta sügisel raamatukogu likvideeriti ja suur osa anti Tallinna Keskraamatukogu valdusse, kus need läksid vastloodud uue osakonna Arhiivraamatukogu koosseisu. 1951. aastal anti suur osa Tallinna Keskraamatukogu Arhiivraamatukogu raamatuid üle tollasele Eesti NSV Riiklikule Avalikule Raamatukogule, praegusele Eesti Rahvusraamatukogule, osa läks Keskraamatukogu laenukogusse, osa vanapaberiks. Neid leidub ka tänases Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus.

 


 digitaalarhiiv digar