Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Tallinna Keskraamatukogu

 Tallinna Keskraamatukogu avati esimese Eesti linnaraamatukoguna 14. oktoobril 1907. aastal Tallinna Linna Maksuta Avaliku Raamatukogu ja Lugemistoa nime all. Algsest asukohast Nunne 2 koliti 1920. aastal praegusesse hoonesse Estonia pst. 8. Aegade jooksul on mitu korda vahetunud raamatukogu nimi, 1994. aastast on see Tallinna Keskraamatukogu.

Raamatukogu staatus ja koht teiste raamatukogude seas on olnud muutlik. Enne sõda oli Tallinna Keskraamatukogu mõnevõrra eelisseisundis, saades riigilt suuremat toetust ja ka iga Eestis ilmunud trükise sundeksemplari. Tähtis osa raamatukogu kujundamises oli kauaaegsel direktoril Aleksander Sibulal (1884–1981). Tema juhtimisel 1921–1950 kujuneti mitme osakonna ja harukoguga keskseks raamatukoguks.

Üks A. Sibula rajatud osakondi oli Arhiivraamatukogu, mis avati 14. veebruaril 1938. aastal. Sama aasta sügisel saadi endale ka Tallinna Gümnaasiumi sajanditevanune raamatukogu. Arhiivraamatukogu ülesandeks oli koguda, hoida ja säilitada kõik eestikeelsed ja Eestit (eriti Tallinna) puudutavad trükiteosed. Sundeksemplari saamise ja järelkomplekteerimise teel kasvas see kogu 40 000 üksuseni.
1948. aastal Arhiivraamatukogu töö lõpetati ja 1951. aastal jagati kogu laiali. Osa anti isegi utiili, kuid enamiku sai endale tollane Eesti NSV Riiklik Avalik Raamatukogu, praegune Eesti Rahvusraamatukogu, kus vanemad trükised, s-h. väärtuslik kogu eestikeelset kirjandust ning Balticat  võeti arvele haruldaste raamatute kogus.

 


 digitaalarhiiv digar