Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Hõimupäevad 25: ERMi uus näitus soome-ugri rahvastest jõuab Rahvusraamatukokku

10.10.2013

Täna, 10. oktoobril kell 15 avatakse hõimupäevade üritusena Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis näitus „Soome-ugri ja samojeedi rahvad“. Näitust tutvustab Eesti Rahva Muuseumi teadur ja näituse kuraator Svetlana Karm.

Eesti Rahva Muuseumi rändnäitus tutvustab soome-ugri ja samojeedi rahvaid, keda seob omavahel keelesugulus ning kelle arvukuseks loendatakse 23 miljonit. Näitusel on esindatud ersad, handid, ingerisoomlased, isurid, karjalased, komid, liivlased, mansid, marid, mokšad, neenetsid, nganassaanid, saamid, udmurdid, ungarlased, vadjalased ja vepslased.
Iga rahvast kirjeldab lühike ülevaatlik tekstilõik ja kümmekond erinevatel aegadel tehtud mustvalget ja värvilist fotot. Näituse juurde kuulub ERMi ja Regio koostööna valminud soome-ugri ja samojeedi rahvaste kaart uusima infoga nende rahvaste arvukusest.
Näituse pildimaterjal on pärit valdavalt ERMi fotokogust.
Suure osa on teinud ERMi teadurid ja fotograafid, kuid mõned vanemad fotod on saadud vahetusena Soomest, Venemaalt, Ungarist ja mujaltki. Näituse on koostanud Svetlana Karm, Indrek Jääts ja Laur Vallikivi. Kujunduse tegi Jane Liiv.

Näitus jääb Eesti Rahvusraamatukokku 22. oktoobrini. Näituse korraldajaks Tallinnas on MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Soome-ugri rahvaid tutvustavat näitust saadab teekonnal mööda maakondi ERMi Sõprade Selts.
ERMi üheks oluliseks tegevusvaldkonnaks on alati olnud soome-ugri rahvaste kultuuri tutvustamine. Muuseum korraldab ka teisi hõimupäevade üritusi ning filmiõhtuid Tartus.

Hõimupäevad on 1928. aastal alguse saanud ning 1988. aastal taaselustatud üldrahvalik üritustesari, mille eestvedajaks on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, kuid millega võivad liituda eri valdkondade ühendused ja asutused, et näidata üles solidaarsust hõimurahvastega ning toetada neid oma kultuuri ja keele hoidmisel.

2011. aastast alates on oktoobrikuu kolmandal laupäeval peetav hõimupäev Eestis riiklik tähtpäev, ka Ungari tähistab alates sellest aastast samal ajal keelesugulasrahvaste päeva.

Hõimupäevade põhikava
Eesti Rahva Muuseumi hõimupäevade üritused Tartus

Lisateave:
Sirje Madisson, Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Selts, tel. 735 0431
MTÜ Fenno-Ugria Asutus, tel. 644 5155, info at fennougria dot ee

 


 digitaalarhiiv digar