Saateks - Preface

Jaan Koor
19. saj lõpp – 20. saj algus

Christina Warg. Katharina Fehre. Lyda Panck. Esimesed eestikeelsed kokaraamatud.
Kokaraamatu asemikud maarahvale. 18. saj lõpp - 19. saj 80ndad aastad
Kokaraamatud maarahvale. Esimesed eesti autorid. 19. saj viimane veerand
Jaan Koor. 19. saj lõpp - 20. saj algus
Kahekümnenda saj alguse kokaraamatud 1910-1917
Adeline Tannbaum. 20. saj I pool
Therese Vitismann. Hilda Ottenson. Elisabeth Sild. Olga Kesk.
20. saj 20-30ndad aastad
Teisi Eesti Vabariigi aegseid kokaraamatuid
Kodumajanduskalendrid ja
-ajakirjad

Joogid | Koogid
Hoidised | Taimetoidud
Kalatoidud | Muud toidud
Retseptid

Näitusel eksponeeritavad toidunõud on pärit Eesti Ajaloomuuseumist, Eesti Vabaõhumuuseumist ja erakogudest

NB! Kõik tekstis olevad illustratsioonid avanevad neile klikates suurematena.

Jaan Koor

Viljakaim eestlasest autor oli 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi esimesel kümnendil kokaametit pidanud Jaan Koor, kelle esimene kokaraamat ilmus 1888. ja viimane 1908. aastal. J. Koor täiustas üha oma raamatuid: kui esimene teos sisaldas ainult 482 õpetust, siis järgnevad on juba üle tuhande retseptiga. Temast on vähe teada. Oma raamatu tiitellehel tituleerib ta ennast õppinud kokaks, andmeid nopib raamatute eessõnadest. Nii kirjutab ta 1904. aastal, et on juba 29 aastat köögis tööd teinud. Meisterkoka raamatud on nii ära tarvitatud, et suurtes raamatukogudes leidub neid vaid väheseid eksemplare, mõned Väikese Köögi-sõbra kordusväljanded pole aga üldse säilinud.

Koka-raamat 1020 söögi-valmistamise õpetusega / Väljaandnud Jaan Koor, õppinud kokk. 2. parand. ja täiend. tr. Tartu : K. A. Hermann, 1896. 439, [1] lk. 2500 eks.
1. tr.: 1888, ilm. pealk. all: Koka-raamat 482 söögivalmistamise õpetusega (Eesti Rahvusraamatukogus puudub).
Raamat on jaotatud 16 rubriiki. Eraldi on toodud supid, soojad road kaladest ja vähkidest, praed, kastmed, külmad lihasöögid (Pääaju gallerti sees). Praadide osast leiab näiteks Panni-prae raiutud elaja lihast (kotlet), Vasika pääaju härja silmadega, Vasika jalad rosina-soostiga ning sellise kurioosumi nagu praetud luik. Raamatus ei puudu aedviljad ega seened, käkid ega vorstid. Pirukate, vormiroogade ja pudrude rubriigis on toodud nii peedilehe pudru kui ka vormiroog vähkidest. Küllaltki arvukalt on esitatud magustoite, mahlu, salateid. Õpetatakse vastlakukleid küpsetama, kamajahu valmistama, kakaod keetma jpm. Toitudele tuleb Koori sõnade järgi aru järele soola ja mao järele suhkrut lisada.


Koka-raamat 1331 söögi-valmistamise õpetusega / Väljaandja Jaan Koor. 3. parand. ja täiend. tr. Tartu : Hermann, 1900 [kaanel 1901]. 586 lk. 2500 eks.
4. parand. tr. 1908 (suurendatud formaadiga).
J. Koori kokaraamatute kolm esimest trükki olid väikeseformaadilised, viimane aga suurem ja illustreeritud (eeskujulikult kaetud söögilaud, loomade tükeldamine).
Vasika pää rosina soostiga

Väikene Köögi-sõber : Eesti pereemadele ja neidudele: Selles raamatus õpetatakse kuda kõige lihtsamalt ja paremalt kõiksuguseid maitsvaid roogasid, nendest toiduainetest võib valmistada, mis meie kodumaalt saada on / Kokku seadnud Jaan Koor. 3. parand. tr. Jurjev : Hermann, [1905]. 112 lk. : ill. kaas. 2500 eks.
1. tr. 1902 (Eesti Rahvusraamatukogus puudub), 2. tr. 1903 (pole säilinud), 4. tr. ?, 5. parand. tr. 1905.

Magusad söögid, moosid ja sahvtid : Eesti pere-emadele ja neidudele : Selles raamatus on 1001 õpetust, kudas kõiksuguseid magusaid suppisid, kookisid, tortisid, pudingid, magusaid sültisid, kreemisid, külmetanud magusaid söökisid, saiasid, leibasid, sahvtisid, magusaid jookisid ning veel palju teisa magusaid roogasid tuleb valmistada / Kokku seadnud Jaan Koor. Tallinn : G. Pihlakas, [1904}. 399, [1] lk. 2000 eks. 
Esimene eestikeelne nii mahukas ainult magustoitude retseptiraamat, kus on koguni 23 osa. Magusate suppide all on mitut sorti õllesuppe, tutvustatud on taignaliike, pärmiküpsetisi, glasuuride tegemist. Raamatust leiab mitmet sorti sharlotte, kohupiima pascha, külmetanud kreemi (plompier), magusa süldi värkeist roosidest jpm.


Uus Kookide tegemise õpetus : Selles raamatus õpetatakse 101 seltsi, suuri ja väikseid maitsvaid kookisid tegema / Kokku seadnud Jaan Koor. Tartu : Hermann, [1908]. 55 lk. : ill. kaas. 1000 eks.

Eesti Rahvusraamatukogu 2007
Näituse koostasid Urve Sildre ja Helle Remmelt. Näitusega kaasnevad Jaana Kooli kujundatud trükikataloog ja kalender. Virtuaalnäituse koostas Urve Sildre, kujundas Andrus Igalaan.