Eesti Rahvusraamatukogu
Eesti Rahvusraamatukogu

Vaata, mida meilt on küsitud

1. Millal on raamatukogu avatud?

Raamatukogu on avatud tavapäraselt E-R 10-20 ja L 12-19; juulis ja augustis oleme avatud E-R 12-18. Tavapärasest erinevaist lahtiolekuaegadest teavitame oma lugejaid kodulehe, Facebooki ja Uudiskirja vahendusel.

2. Mida raamatukogus peale raamatute lugemise veel teha saab?

Kõikides lugemissaalides on võimalik infootsinguks kasutada arvuteid, saab kuulata muusikat ja vaadata DVD-sid. Raamatuid saab ka koju laenutada. Kõikidel korrustel vaba sissepääsuga WIFI leviala. Pakume printimis-, kopeerimis- ja skaneerimisteenust. Lisaks raamatukogu tavapärastele tegevustele on võimalik osaleda mitmetes muudes valdkondades. Raamatukogus eksponeeritakse mitmeid näitusi, mille kohta saate infot näituste kalendrist. Toimub rida loengusarju ja teisi üritusi, täpsem info Rahvusraamatukogu kodulehel.
Raamatukogu teatrisaalis annavad korrapäraselt etendusi VAT Teater ja Teater Varius.
Raamatukogu hoones asuvad ka kohvik koos söögisaaliga ja raamatukauplus.

3. Millised on raamatukogu ruumid, kus saab rahulikult töötada?

Segamatult saab kindlasti töötada individuaaltööruumides, mille kasutamine on tasuline. Vt: tööruumide kasutamise hinnad. Ka raamatukogu lugemissaalides võib leida rahuliku keskkonna.

4. Kas kirjandust saab lugemissaali ette tellida?

Hoidlateavikuid saab ette tellida lugemissaalis kasutamiseks või koju laenutamiseks. Kirjandust saab ette tellida e-kataloogi ESTER, tellimisvormi, e-posti tellimispunkt@nlib.ee või telefoni 630 7400 teel. Soovitame ettetellimisvõimalust kindlasti kasutada. See võimaldab Teil säästa aega. Tellitud teavikuid hoiame Teie jaoks lugemissaalis kolm tööpäeva.

5. Kas DVD-sid on võimalik kohapeal mingi arvutiga vaadata või peab selleks enda arvuti kaasas olema?

Te võite DVD-sid vaadata Rahvusraamatukogu lugemissaalide multimeedia terminalides. Konsultandid lugemisaalides aitavad Teil leida sobiva lahenduse.

6. Mis on võrguteavik? Otsisin "Minu Austraalia" raamatut ja leidsin võrguteaviku. Ma ei saa väga täpselt aru, kuidas ja kus seda kasutada saan.

Elektronkataloog ESTER kajastab lisaks kättesaadavatele materjalidele ka peatselt Eestis ilmuvaid raamatuid. Nii on süsteemis kirjed ka e-raamatute kohta. Sealhulgas ka selliste e-raamatute kohta, mis on juba ilmunud, kuid pole eri põhjustel veel meie raamatukokku jõudnud.
Tasuta e-raamatud on kättesaadavad Eesti Rahvusraamatukogu digitaalarhiivi DIGAR [http://digar.nlib.ee, http://www.digar.ee/arhiiv] kaudu. Tasuliste e-raamatute kättesaadavaks tegemine sõltub väljaandja otsusest, kas ta lubab oma väljaande DIGARi kaudu avalikkusele kättesaadavaks teha või piirab juurdepääsu sellele autoriseeritud töökohaga. Autoriseeritud töökohad on spetsiaalseis arvuteis Eesti Rahvusraamatukogu lugemissaalides. Praegu te "Minu Austraalia" e-raamatut kahjuks Eesti Rahvusraamatukogus veel lugeda ei saa, kuid me teeme kõik selleks, et see võimalus peatselt tekiks. Seni tuleb jääda trükitud raamatu juurde või hankida e-raamat mõnest e-poest või kasutada teiste raamatukogude pakutavaid võimalusi.

7. Kas raamatukogus saab teha koopiaid?

Koopiaid saab raamatukogus teha iseteeninduslikel kopeerimis- ja skaneerimismasinatel (pilveprint.ee) või ootetööna 5. korrusel paljunduses. Vaata ka nõuandeid koopiate tellimiseks.

8. Mis juhtub siis, kui olen laenutanud teie käest raamatu ning see raamat on saanud kannatada või ma olen selle kaotanud?

Oluline on, et teavitaksite sellest raamatukogu võimalikult kiiresti e-posti tellimispunkt@nlib.ee või telefoni 630 7400 teel: me saame pikendada laenutähtaega seniks, kuni saate raamatu asendada või tasuda raamatukogu poolt määratud raamatu hüvitamise/ennistamise kulud.

9. Kas 1937. aastal Eestis ilmunud ajalehed on säilitatud ainult pabeil või on neid ka digitaliseeritud?

Osa 1937. a. ilmunud ajalehti on juba digiteeritud. Need ajalehed, mis on juba digiteeritud, leiate Digiteeritud Eesti ajalehtede andmebaasist DEA või digitaalarhiivist DIGAR.

10. Kas Rahvusraamatukogus leidub eesti filmide plakatite kogu või üksikuid plakateid?

Eesti Rahvusraamatukogu plakatikogu sisaldab alates 1945. aastast ilmunud Eesti plakateid, sealhulgas ka filmiplakateid. Uuemate plakatite kohta saab teavet e-kataloogist ESTER, täpsema info saamiseks plakatikogu kohta palume pöörduda RR kunstisaali konsultandi poole kas kirja teel kunst@nlib.ee või helistades telefonile 6307 140.

11. Kas raamatukogus on olemas eesti koolidele mõeldud eesti kaardiatlast 80. aastatest?

Aastatell 1945-1990 ilmus ainult üks kooliatlas: Eesti NSV atlas 1979. a. Vene keeles ilmus sama atlase 2 trükki aastatel 1978 ja 1980. Atlased on kättesaadavad 8. korruse geograafia- ja kartograafiasaalis.
Kaardiväljaandeid (nii uusi kui vanu), asukohainfot, kohanimesid ja geograafiat puudutavate küsimustega võib pöörduda 8. korruse geograafia- ja kartograafiasaali konsultandi poole telefonil 6 307 156 või e-posti aadressil mercator@nlib.ee. Konsultant nõustab kohapeal igal tööpäeval kell 12-18 ja kokkuleppel ka muul ajal.

12. Mul on soov tellida paar raamatut välismaa raamatukogudest. Kas see on võimalik?

Välismaa raamatukogudest raamatute tellimuse vormistamiseks palun pöörduge 5. korruse teatmesaali või täitke elektrooniline tellimisvorm Rahvusraamatukogu kodulehel. Raamat jõuab Rahvusraamatukokku keskmiselt kahe nädala jooksul. Raamatukogudevahelise laenutuse kaudu tellitud raamatuid saate lugeda vaid meie lugemissaalides. Lugejal tuleb tasuda raamatu tagastamise postikulu, mis oleneb trükise kaalust.

13. Kas Rahvusraamatukogus on 1945. a. ilmunud Oskar Lutsu "Nukitsamees"? Kas seda on võimalik välja laenutada?

Rahvusraamatukogus on Oskar Lutsu 1945. a. ilmunud muinasjutt "Nukitsamees" olemas. Elektronkataloogi ESTER link: http://tallinn.ester.ee/record=b1455726~S1*est
Saate seda lugeda vaid raamatukogu lugemissaalides, sest koju laenutatakse meil alates 1946. aastast ilmunud raamatuid. Palun andke teada, kui soovite, et me selle hoidlast Teile juba välja tellime.

14. Kas Rahvusraamatukogu 1918-1944 bibliograafiakartoteegis leidub andmeid Alma Lindemani kohta? Ta oli kauaaegne Riigikogu Kantselei juhataja.

Leidsime järgmised kirjutised Teile huvipakkuval teemal:
Alma Lindeman 50-aastane // Uus Eesti (1938) 17. märts, nr. 76, lk. 6: foto.
Kui Maanõukogu varandusi peideti enamlaste eest. A. Lindemani mälestusi // Uus Eesti (1938) 17. märts, nr. 76, lk. 6.
Lisaks leidsime Kirjandusmuuseumi analüütilise bibliograafia andmebaasist A. S. Lindeman 50-a // Postimees (1938) 18. märts, nr. 76, lk. 5.

15. Soovin leida kunstiteoste reproduktsioone, mis kajastaksid 19. saj. talutuba eesti kunstis.

Otsingut soovitame alustada andmebaasist Reprod sisestades märksõna Talurahvas. Kui otsing ei anna rahuldavat tulemust, võib pöörduda RR kunstisaali konsultandi poole kas kirja teel kunst@nlib.ee või helistades telefonile 6307 140.

16. Mind huvitavad Henrik Visnapuu artiklid ajalehes Eesti Sõna. Sooviksin saada neist koopiaid paberile.

Ajaleht Eesti Sõna on Rahvusraamatukogus bibliografeeritud (aastad 1941-1944). Ka 1945. aastakäik on kättesaadav. Pikemate bibliograafiate koostamine ning kopeerimine on tasuline teenus. Me saame Teile nädala jooksul koostada H. Visnapuu artiklite nimestiku (maht u 30 kirjet) ning teha koopiad. Teavitage meid, kas selline lahenduskäik on Teile vastuvõetav. Ühtlasi andke teada, kas soovite digi-või paberkoopiaid. Informeerin Teid ka alternatiivsest võimalusest: Teil on võimalik ka ise tulla Rahvusraamatukokku vaatama kartoteeki: Eesti ajakirjanduse artiklid, 1918-1944, leida sealt Teile vajalik teave ning lugeda artikleid Digiteeritud Eesti ajalehtede andmebaasi DEA vahendusel. Andke palun teada, millist varianti eelistate.

17. Kas Rahvusraamatukogus on Klaus Manni (saksakeelne originaal välja antud 1952.a.) autobiograafilise romaani "Pöördepunkt" eestikeene tõlge?

Meie andmetel seda teost eesti keeles avaldatud ei ole.

18. Kirjutan magistritööd ja sellega seoses vajan teadusartikleid märksõnadega "success factors", "critical success factors", "burnout syndrome", "burnout (autocratic leadership)".

Saadan mõned artikliviited, mis võiksid Teie magistritöö jaoks sobida. Edaspidiseks otsinguks tuleks täpsemalt teada, mis valdkonda puudutavaid artikleid Te täpsemalt vajate. Artiklibaasidest on võimalik leida kriitiliste edutegurite, läbipõlemise või juhtimisstiilidega seonduvaid artikleid mitmetest tegevusvaldkondadest ja rakendusaladelt. Valdkonna täpsustamine on vajalik, et leida just Teile sobivad artiklid.
Palun andke teada, kui leiate nimestikust artikleid, mille täistekst Teid huvitab.

Densten, Iain L. The Relationship Between Visioning Behaviours of Leaders and Follower Burnout // British Journal of Management. Vol. 16 (2005), Issue 2 (June), pp.105-118.
De Hoogh, Annebel H. ; Hartog, Deanne N. Neuroticism and Locus of Control as Moderators of the Relationships of Charismatic and Autocratic Leadership With Burnout // Journal of Applied Psychology. Vol. 94 (2009). Issue 4, pp. 1058-1067.
Luarn, Pin ; Lin, Tom M.Y. ; Lo, Peter K.Y. Non-enforceable implementation of enterprise mobilization: An exploratory study of the critical success factors // Industrial Management & Data Systems. Vol. 105 (2005). Issue 6, pp.786 - 814.
Schaufeli, Wilmar B. ; Leiter, Michael P. ; Maslach, Christina. Burnout: 35 years of research and practice // Career Development International. Vol. 14 (2009). Issue 3, pp.204 - 220.
Sharma, Arun. Success factors in key accounts // Journal of Business & Industrial Marketing, Vol. 21 (2006). Issue 3, pp.141 - 150.
Simpson, Mike ; Tuck, Nicki ; Bellamy, Sarah. Small business success factors: the role of education and training // Education + Training, Vol. 46 (2004). Issue 8/9, pp.481 - 491.
Zopiatis, Anastasios ; Constanti, Panayiotis. Leadership styles and burnout: is there an association? // International Journal of Contemporary Hospitality Management. Vol. 22 (2010), Issue 3, pp.300 - 320.
Zupancic, Dirk. Towards an integrated framework of key account management // Journal of Business & Industrial Marketing, Vol. 23 (2008), Issue 5, pp.323 - 331.

19. Mind huvitab Eesti töösisekorraeeskirjade kujunemislugu.

Rahvusraamatukogus koostatakse kirjandusnimestikke lugejaile vajalikel teemadel. Pikemate kirjandusnimestike koostamine on tasuline teenus. Lisatud Bibliograafia- ja infoteenuste hinnakiri.
Koostasime kataloogi ESTER, andmebaaside BIE ja Seadus alusel kirjanduse valiknimestiku.

Töölepingu koostamise ja vormistamise metoodilised juhised. [Töösisekorraeeskirjade koostamise metoodilised juhised]. - Tallinn : Thekla-V, 2000. - 5 l.
Töö sisekorra-eeskirjad // Nõukogude tööõigus : [õpik juriidilistele instituutidele] / NSV Liidu Kohtuministeeriumi Üleliiduline Juriidiliste Teaduste Instituut ; toimetanud N. G. Aleksandrov, D. M. Genkin ; [tõlkinud H. Kenn]. Tartu : Teaduslik Kirjandus, 1948, lk. 325-329.
Siigur, Heino. Töösisekord, töötajate distsiplinaar- ja varaline vastutus ning töö- ja puhkeaja õiguslik korraldus : [kommenteeritud väljaanne]. Tallinn : Juura, 1999. 76 lk.
Karjane, Raili. Töösisekorraeeskirjad // Korrektsed töösuhted 2006 : personalitöötaja käsiraamat / Raili Karjane, Meelis Masso, Thea Rohtla, Kari-Paavo Koch, Taivo Ruus. Tallinn, 2006, lk. 65-74.
Keba, Raul. Töösisekorraeeskirjad // Transport ja Teed (1999) nr. 6, lk. 27-28.
Siigur, Heino. Kas töösisekorraeeskirjad on vajalikud? // Eesti Jurist (1994) nr. 11, lk. 26-28.
Siigur, Heino. Töösisekord // Põhiteadmisi tööõigusest. 1. Tartu, 1993, lk. 43-49.
Siigur, Heino. Töösisekord ja töösisekorraeeskiri // Ehituskaar (1998) nr. 1, lk. 16-17.
Siigur, Heino ; Tropp, Mare. Töösisekord, poolte kohustused ja töölepingu peatumine // Tööõigus : näidised ja kommentaarid. Tallinn, 2001, lk. 87-115. - Kommentaar töölepingu seaduse 3. peatükile. Lisatud töösisekorra eeskirjade näidis.
Tavits, Gaabriel. Töölepingu täitmine // Töösuhete käsiraamat. Tallinn, 2006, lk. 26 lk. - (Äripäeva käsiraamat). - Töölepingu täitmisest, töösisekorrast, poolte kohustustest, töötaja üldisest vastutusest.
Valik õigusakte :
Eesti NSV töökoodeks : kommenteeritud väljaanne / koostanud Johannes Mäll. Tallinn : Eesti Raamat, 1978 - § 134 Töösisekorra eeskirjad.
NSVL Ministrite Nõukogu Riikliku Töö ja Töötasu Komitee määrus : Ettevõtete, asutuste ja organisatsioonide tööliste ja teenistujate töösisekorra tüüpeeskirjad. Nr. 258 // Tööseadusandlus. 3.[osa] : valimik normatiivakte : [õppevahend õigusteaduskonna üliõpilastele]. - Tartu, 1977, lk. 11-23 ; ENSV ÜVT 1972 nr. 47.- Dokumendi vastuvõtmise kuupäev: 1972 Sep 29
NSV Liidu Ministrite Nõukogu Riikliku Töö ja Töötasu komitee määrus : Riiklike, kooperatiivsete ja ühiskondlike ettevõtete ning asutuste tööliste ja teenistujate töö sisekorra tüüpeeskirjad. Nr. 6 // Tööõiguslikud aktid. - Tallinn, 1969, lk. 158-163 ; ENSV T 1957 nr. 7, lk. 73 -Dokumendi vastuvõtmise kuupäev: 1957 Jan 12.
Eesti Vabariigi Tööministeeriumi 1. juuni 1992. 1. määrus nr. 7 : Töösisekorraeeskirjade koostamise metoodilised juhised // Töösuhteid reguleerivad õigusaktid. Tallinn : Ten-Team, 1997, lk. 198.

20. Kas Rahvusraamatukogus saab tutvuda Läti Vabariigi pärimisseadusega?

Läti pärimisseadus on avaldatud raamatus:
Latvijas Republikas civillikums = The Civil Law of Latvia. [Riga] : Translation and Terminology Centre, 2001, 495 lk. - http://tallinn.ester.ee/record=b1910265~S1*est
Гражданский закон Латвийской Республики. Ч. 2, Наследственное право. Рига : AFS, [2001], 95, [1] lk. - http://tallinn.ester.ee/record=b1768378~S1*est
Neid raamatuid saab lugeda Rahvusraamatukogu õigusteaduse ja rahvusvaheliste organisatsioonide lugemissaalis (6. k.).
Lisaks soovitame lugeda: Vabariigi tsiviilseadustikus ja selle täiustamise perspektiivid / Linda Damane ; läti keelest tõlkinud Raja Simsone // Juridica, (2011) nr. 3, lk. 206-212.
Läti tsiviilkoodeksi kõige uuem redaktsioon läti keeles: http://likumi.lv/doc.php?id=225418%20-

21. Millises Loomingu numbris on ilmunud A. Adsoni „Kiviriigist“?

Artur Adsoni luuletus "Kiviriigist" on ilmunud ajakirjas Looming, 1927, nr. 8, lk. 726-727. Rahvusraamatukogu digitaalarhiivist DIGAR saate seda lugeda: http://digar.nlib.ee/digar/show.action?id=44307

22. Kui palju maksab ja kui kaua aega võtab täieliku nimestiku koostamine hispaania keelest eesti keelde tõlgitud ilukirjanduslikest teostest?

Hispaania tõlgete kirjandusnimestiku valmimise aeg oleneb sellest, kui täpselt vormistatud nimestikku soovite saada ja kas soovite ainult tõlgitud raamatute nimestikku või on nimestikus ka kogumikes ja perioodikaväljaannetes ilmunud tõlked. Kirje hind on 80 senti.
Nimestiku umbkaudne maht, kui see sisaldab ainult raamatuid, on Eesti rahvusbibliograafia (erb.nlib.ee) põhjal 200 kirjet. Raamatute nimestiku jõuame teile koostada kolme tööpäeva jooksul (kui see ei vaja trükise jaoks vormistamist).
Kui nimestik peaks olema vormistatud trükise jaoks, võtab selle koostamine rohkem aega. Autoripoogna hind on sel juhul 325 eurot (sisaldab käibemaksu).
Ajakirjanduses ja kogumikes ilmunud kirjanduse mahtu esialgu ei ole võimalik prognoosida.
Bibliograafia- ja infoteenuste hinnakiri

23. Kas on võimalik teada saada, mida on kirjutatud mõne asutuse või organisatsiooni kohta?

Saame Teile olla koostööpartneriks ning koostada kirjandusnimestiku Teid huvitaval teemal. Soovi korral on võimalik huvipakkuvad tekstid kopeerida.
Pikematele teemapäringutele vastamine on tasuline teenus. Vt. Bibliograafia- ja infoteenuste hinnakiri

24. Kas oleks võimalik leida kirjandust Oslo linna kohta? Vaatamisväärsused, linnaplaan jne. Soovitavalt eesti keeles.

Arvatavasti vajate uuemat turismialast kirjandust Oslo kohta? Soovitame vajaliku kirjanduse otsimist alustada e-kataloogist ESTER : valige märksõnaotsing Oslo, piirake otsingut märksõnaga reisijuhid ning valige teaviku keeleks eesti keel. Loodame siiralt, et leiate endale sobiva lugemisvara.

Eesti Rahvusraamatukogu