Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Originaalkunst

Eksliibris

Eksliibris ehk raamatu omanikumärk oli Eestis 20. sajandil väga populaarne. Enam kui sajandi pikkuse arengu kestel on eesti eksliibrisekunstist saanud mitmeplaaniline, tähelepandava teostusliku tasemega kunstinähtus, millest Rahvusraamatukogus leidub huvitav ja mitmekülge kollektsioon. Kogu on Eestis üks suuremaid, sisaldades üle 17 000 raamatumärgi ja andes tervikliku pildi meie eksliibrisekunsti arengust. Kogust leiab selle kunsti rajajate Paul Raua ja Udo Ivaski esimesed eksliibrised, aga ka kõik omaaegsed tipud (Eduard Wiiralt, Günther Reindorff, Hando Mugasto, Märt Laarman) 1990ndate aastateni.

 

Raamatuillustratsioonid

20. sajandi esimestel kümnenditel muutus raamatute kujundamine ja illustreerimine Eestis järjepidevaks ja professionaalsemaks. Rahvusraamatukogu ostis esimesed raamatuillustratsioonide originaalid 1960ndatel aastatel, nimelt Märt Laarmani illustratsioonid F. Tuglase Väikesele Illimarile (Tallinn, 1962).
Vanim originaal kogus pärineb 1911. aastast – Rudolf Lepiku juugendstiilis illustratsioonid „Pärnu maakonna laulupidu albumile“. Kogust leiab nii Villu Tootsi kujunduse ajakirjale „Kõigile“ 1938. aastast kui ka Günther Reindorffi illustratsioonid J. Londoni „Valgekihvale“ 1940. aastast.
Unikaalses kogus on üle 8000 originaalillustratsiooni 650 raamatule. Esindatud on eesti nimekaimad illustraatorid 1930ndate aastate teisest poolest tänapäevani.

 

Graafika

Kogus on ligi 800 graafilist lehte ning üle 300 mapi. Rahvusraamatukogu kunstikogu uurimisega on viimastel aastatel põhjalikult tegelnud kunstiteadlane Jüri Hain, kelle uurimistöö tulemusena on ilmunud kogu tutvustavad kataloogid Euroopa 17. sajandi sügavtrükigraafika Eesti Rahvusraamatukogus (Tallinn, 2004), Euroopa 18. sajandi sügavtrükigraafika Eesti Rahvusraamatukogus (Tallinn, 2005), Sajand Eesti puugravüüri klotsidel (Tallinn, 2006), Eesti graafika 1900-1940 Eesti Rahvusraamatukogus (Tallinn, 2008), Pallaslaste maalikunst Eesti Rahvusraamatukogus (Tallinn, 2008).

Kogu asub raamatukogu 8.korrusel kunstisaalis.
 
Rohkem infot küsi kunstisaali konsultandilt.

 

 


 digitaalarhiiv digar