Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Kaardiotsing

Kaardiotsing e-kataloogis ESTER

Sobiva kartograafiateaviku leidmiseks tuleks sooritada liitotsing kasutades üldisi märksõnu kaardid, atlased, gloobused või digitaalkaardid koos (koha)märksõnaga, mis võib olla mandri-, ookeani-, riigi-, maakonna-, asula-, kaitsela-, veekogu- jms nimi või ka maailm. Kindla kaardiliigi leidmiseks tuleks kasutada ka vastavat märksõna (vt loendit) koos kohamärksõnaga. Soovi korral võib otsingut piirata/täpsustada, valides sobiva keele või ajaperioodi.

Näiteks:
märksõna = kaardid
märksõna = Harjumaa
ilmumisaasta = pärast 1920 enne 1930

märksõna = merekaardid
märksõna = Soome laht
(ilmumisaasta = pärast 2010*)

*Otsitulemused on järjestatud pöördkronoloogiliselt - kõige uuemad eespool. Seetõttu pole ilmumisaastate lisamine alati vajalik.

Sõna, pealkirja, autori või märksõna lihtotsingu tulemused kuvatakse tähestikulises järjekorras. Sel juhul on võimalik piirata otsingut, valides teaviku laadiks ’KAART’ ja ’Järjesta tulemused ilmumisaasta järgi’.

Kaardiotsing rahvusbiblograafia andmebaasis ERB

Liht- ja liitotsingu puhul tuleks kasutada samu märksõnu kui e-kataloogis ESTER. Otsingut tuleks täpsustada laadiga KAART, ilmumiskoha- ja -aja piiramisega, tulemusi saab sorteerida kronoloogia, autori, pealkirja jm järgi.

Registriotsingus saab otsida ka personaaliat – isikute, kollektiivide või ürituste kohta ilmunud trükiseid. Näiteks otsides kaarte Tallinna purjeregati kohta, sisestada: Olümpiamängud (22 : 1980 : Moskva). Purjeregatt (Tallinn)

Väljavõtteid laadi KAART puhul on võimalik teha kindla ajaperioodi, ilmumismaa, e-ressursside ja Estonica kohta. Keele järgi eristamisel tuleks teada, et kaartidel võib olla legend ja ka kohanimed mitmes keeles, mistõttu üks ja sama kaart võib esineda mitmes loendis.

MARC otsingus saab otsida ka sellist infot, mida teiste otsingutega ei ole võimalik leida. Mõned näpunäited:

Kõik Eesti kaardid: Marc = 910 ; Sisu = %KRT (alati kasutada kaartide eristamiseks)
Kultuurilooline märkus - Marc = 545
Autasumärkus - Marc = 586
Leidumus - Marc = 547 ; Sisu= %EAM  või EMM, KMAR jt.
Ilmunud raamatu vm lisana - Marc = 772
Ilmunud raamatus - Marc = 773

Täpsemalt otsi- ja salvestamise võimaluste kohta vt Otsiabi

 


 digitaalarhiiv digar