Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Kaardikogu

| Rahvustrükis | Kaardiotsing | Kaardikogu väärtuslikumad osad | E-näitused

Kogu koosneb ca 25 tuhandest kartograafiateavikust ja on kättesaadav raamatukogu 8. korruse kartograafia- ja geograafiasaali konsultandi vahendusel. Kaardikogu moodustavad trükitud ja käsikirjalised kaardid, plaanid, atlased, skeemid, gloobused, ortofotokaardid ja satelliidipildid, arvutikaardid, CD-ROM-atlased ja digitaalsed ruumiandmete kogud. Kaarte leidub kogu maailma, erinevate piirkondade, üksikute riikide ja linnade kohta, kuid põhirõhk on rahvustrükistel (70%). Kogus on olemas ka naaberriikide uued topograafilised kaardid: Soome ja Läti 1:50 000, Venemaa 1:100 000 või 1:200 000.
Informatsiooni kogus olevate kaartide kohta leiab e-kataloogist ESTER. Digiteeritud kaardid ja linnaplaanid on kättesaadavad digitaalarhiivis DIGAR.

Rahvustrükis

Rahvusraamatukogu kogub ja säilitab kõiki Eestis või Eesti kohta ja eesti keeles ilmunud kartograafiateavikuid. Uued kaardid laekuvad säilituseksemplaridena. Järelkomplekteerimisega on hangitud ka ülevaatlik kogu varasemate perioodide kaartidest.  Kolmandiku Eesti kaartidest moodustavad erineval ajal ilmunud topograafilised kaardid, palju on ka linnaplaane, teede-, turismi-, orienteerumis- ja õppekaarte. Igast nimetusest on üks eksemplar hoiul arhiivkogus ja seetõttu on ainueksemplarid kättesaadavad 3. korruse Harulduste ja arhiivkogu lugemissaalis. Täpsemaid andmeid ja väljavõtteid  rahvustrükiste (ilmumisaastate, kirjastuse, autori, liigi jm) kohta saab andmebaasist ERB.

Vaata: Kaardiotsing e-kataloogis ESTER ja andmebaasis ERB
         

Kaardikogu väärtuslikumad osad

16. –19. sajandi Liivimaa kaartide kollektsiooni ostis Rahvusraamatukogu 1998. aastal meditsiinidoktor Ilo Käbina käest. See koosneb 52 Liivimaad kujutavast kaardilehest, mis on koostatud või välja antud selle aja tuntuimate kartograafide ja kaardikirjastajate poolt. Vanim kaart pärineb aastast 1540. Kogu on digiteeritud ning selle põhjal on välja antud kaks kaardimappi.

Kadrioru lossiansambli 18. –19. sajandi plaanide kollektsioon koosneb 8 käsikirjalisest plaanist ja skeemist.

Eesti jõgede plaanid. 1920-1929. a. Sisevete Büroo poolt teostatud mõõdistamise planšetid (ca 200 lehte) on köidetud nelja mappi ja sisaldavad 17 jõe plaane.

E-näitused

KAART&kaart- ajareis Tallinnas
Vanad maakaardid rahvusraamatukogu kartograafiakogust
Vanad linnaplaanid rahvusraamatukogu kartograafiakogust
Hävingult tagasi võidetud kaardid

 


 digitaalarhiiv digar