Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Kaunid nahkköited Enn Jaanisoo kogust näitusel

15.01.2014

16. jaanuaril kell 17 avatakse Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis väljapanek "Eesti nahakunstnike autoriköited Enn Jaanisoo erakogust".

Näitusel eksponeeritakse 89 kunstniku nahkköited, mis pärinevad Enn Jaanisoo Eesti aja- ja kultuurilooliste raamatute kogust. Enn Jaanisoo kogu tekkimise ja täiendamise aluseks on olnud huvi Eesti ajaloo (sealhulgas üldisemalt Eesti kultuuriloo ja kitsamalt kunstiajaloo) vastu, seejärel aga bibliofiilne huvi raamatute vastu - vanad raamatud, raamatute ajalugu ja areng, nende kujundus ja köiteviisid, aga ka kõik muu, mis sellise huviga kaasas käib.

Peale nahkköidete leidub kogus ka poolnahkköiteid ning nii vanemaid kui ka uuemaid raamatuid Eesti raamatuvaramust. Eesti nahakunstnike köited on Jaanisoo veidi hilisem huvi - soov vääristada selleks sobivaid raamatuid nahka köitmisega, andmaks neile lisaväärtust naha- ja köitekunsti vahenditega. Eesti nahakunst ja selle üks osa - kauni kujundusega nahkköidete valmistamine -- on maailmas tunnustatud ja kõrgelt hinnatud. Seda tõestavad meie kunstnike rahvusvahelistel näitustel saavutatud kõrged kohad. Rahvusvaheline hinnang Eesti köitekunstile ja Eestis iga viie aasta järel toimuv rahvusvaheline köitekunsti konkurss-näitus Scripta Manent (kus Eesti kunstnikud samuti auhindu on saanud) on olnud innustuseks Jaanisoo kogu arendamisel.

Peagi saab Eesti ametlik nahakunst 100-aastaseks: 1917. aastal asutati tolleaegse Riigi Kunsttööstuskooli juurde nahakunsti osakond. Küll aga valmistati Eestis kauneid nahast tarbe- ja kunstiesemeid ning köideti raamatuid nahka juba muidugi enne seda (mille kohta Eesti kunstiajaloolased on kirjutanud mitmeid raamatuid). Aastal 2018 jõuab kätte teine oluline tärmin: 100-aastaseks saab Eesti suurim raamatuvaramu, Rahvusraamatukogu. Enn Jaanisoo loodab, et kaunite nahast esemete kodudesse soetamine ja raamatute nahka köitmine läheb rohkem moodi ja et tema näitus selleks natukene kaasa aitab.

Näitus jääb avatuks 27. veebruarini.

 


 digitaalarhiiv digar