Kirjastajaportaal | Eesti Rahvusraamatukogu

Kirjastajaportaal

Alates 1.detsembrist 2016 võttis Rahvusraamatukogu kasutusele uue e-teenuste keskkonna Kirjastajaportaal.



Juurdepääs Kirjastajaportaalile kirjastaja.digar.ee



Kirjastajaportaali abi
Tel: 6307 100 E-R 9-17
E-post: kportaal@nlib.ee

Kirjastajaportaal on keskkond kõikidele Eesti väljaandjatele, kus kirjastaja saab

  • teavitada uuest väljaandest, 

  • taotleda väljaannetele standardnumbreid,

  • arhiveerida faile,

  • hallata väljaannete juriidilisi õiguseid ja

  • vaadata statistikat oma väljaannete kasutamise kohta.

Portaali kasutamiseks peavad kasutajad looma kirjastaja konto. Konto saavad luua kõik juriidilised ja eraisikud, kes tegelevad kirjastamisega Eesti Vabariigis. Portaali kasutaja peab olema eelnevalt autenditud, st sisse logima oma kasutajatunnuse või ID-kaardi või Mobiil-ID-ga. Selleks tuleb registreerida ennast Eesti Rahvusraamatukogu kasutajaks.

1. jaanuarist 2017 kehtib uus säilituseksemplari seadus, millega muutuvad trükistega võrdselt oluliseks digitaalsed väljaanded ja trükiste algmaterjalid. Raamatukirjastajad, kellel on portaalis ka standardnumbri taotlus olemas saavad oma väljaanded loovutada kirjastajaportaali kaudu alates 1. jaanuarist. Perioodikakirjastajailt ootame esilagu veel ajalehtede ja ajakirjade algmaterjali ehk trükifailide saatmist Eesti Rahvusraamatukogu FTP serverisse.

 

Kirjastajaportaali põhimäärus

Kuidas liituda kirjastajaportaaliga?

  1. Alustada tuleb rahvusraamatukogu kasutajaks registreerimisest. Täpsem info Rahvusraamatukogu kasutajaks registreerimise kohta: https://www.nlib.ee/et/kasutajaks-registreerimine. Või info ja registratuuri telefonil 630 7100 või e-posti aadressil info@nlib.ee

  2. Juhul, kui Rahvusraamatukogu kasutaja on juba varem registreeritud, aga andmed on aegunud, siis suunatakse teid Kirjastajaportaali konto loomisel automaatselt oma andmeid uuendama.

  3. Kui Rahvusraamatukogu kasutaja on registreeritud/olemas, siis tuleb luua Kirjastajaportaalis kirjastaja.digar.ee kirjastaja konto esilehel ’Loo kirjastaja konto’ nupu alt.

  4. Kirjastaja konto saab luua nii juriidilise kui eraisikuna. Eraisikul on vaja sisestada konto taotluse vormis vastavale väljale isikukood, juriidilisel isikul – äriregistri kood. Juriidilise nime kuju kontrollitakse taotluse salvestamisel. Kasutajale kuvatakse vastavat teadet kui sama nimega kirjastaja juba esineb Kirjastajaportaalis.

  5. Kui sama nimega kirjastaja juba eksisteerib Kirjastajaportaalis, siis saab paluda RR töötajal või Kirjastaja peakasutajal lisada teid selle kirjastuse kasutajaks.

  6. Deposiitorina varem digitaalarhiivi faile saatnud kirjastajate andmed on Kirjastajaportaalis olemas.

  7. Peale konto taotlusvormi täitmist saadetakse teile e-mailile konto aktiveerimise link. Jälgige infot kirjastajaportaalis, millisele e-mailile kinnitus saadetakse.

  8. Esmakordsel sisenemisel Kirjastajaportaali tuleb kindlasti kasutada teile saadetud aktiveerimislinki, et teie andmed konto andmetega ära seotaks. Linki on võimalik kasutada üks kord. Link aegub 48 tunni pärast. Konto loonud isik on automaatselt peakasutaja õigustes.

  9. Üks isik saab olla mitme kirjastuse esindaja. Sisse logimisel pakutakse sel juhul valikut, millise kirjastuse esindajana soovite jätkata.

  10. Edaspidi saab Kirjastajaportaali sisse logida esilehelt nupu alt ’Logi sisse’. Kasutades selleks ID-Kaarti, mobiil-ID või Rahvusraamatukogu kasutajatunnuseid. Kasutaja autentimine on vajalik konfidentsiaalsuse tagamiseks ja tegevuste logimiseks.

  11. Kui olete sisenenud Kirjastajaportaali õigesti, siis viiakse teid kirjastuse avalehele, kus on võimalik valida standardnumbrite taotlemise või väljaannete vaatamise vahel.

  12. Teised kasutajad saab kutsuda samuti e-mailiga valides Minu menüüst Minu konto - Minu kasutajad - Kutsu uus kasutaja.

 

Isikuandmete kaitse ja rahvusvahelised kirjastajate registrid