Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Kogume mälestusi Balti ketist

27.08.2013

Rahvusvärvid, rublane rahatäht, trollipilet, kaasaskantav raadio, lendlehed, kleepsud, isekirjastatud ajaleht, vana Žiguli, bensiinikanister, kuivatatud lill, vana kleit või mänguasi, mida kunagi käes hoidsite? Äkki on teil alles foto Balti ketist? Või sõiduki aknast tehtud ülesvõte liiklusummikust Balti keti päeval? Kõik need on dokumendid olulistest ajaloolistest sündmusest, mille aset leidmisesse me kõik panustasime! Meie tegime ajalugu!

Palume tuua meeneid, fotosid ja teisi teie mälestustega seotud esemeid kogumispäevadele Eesti Rahvusraamatukogus Tallinnas (Tõnismägi 2) 30. ja 31. augustil kella 10-18. Euroopa digitaalne raamatukogu, muuseum ja arhiiv Europeana korraldab murrangulise 1989. aasta ja Balti keti mälestuste kogumispäevi Balti riikides.

Avades 27. augustil toimunud pressikonverentsi, ütles Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo: "Balti kett oli väga võimas ja oluline ajaloosündmus, millest tuleb rääkida ka tulevastele põlvedele, et see mälestus ei kaoks. Kutsun kõiki oma mälestusi Balti ketist Rahvusraamatukokku kogumispäevadele tooma ja neid Europeana 1989 kaudu teistega jagama.”

Balti kett on inimajaloo üks suurimaid rahulikke meeleavaldusi. Ligikaudu 2 miljonit inimest seisid käsikäes inimketis, mis liitis Baltimaid nende vabadusvõitluses ehk nende teel tagasi riiklikku iseseisvusse. Erakordne kollektiivne aktsioon Balti kett kanti UNESCO maailma mälu registrisse 2009. aastal.

Europeana kommunikatsioonijuht Jon Purday ütles pressikonverentsil: “Balti keti meeleavaldajad kogesid dramaatilisi muutusi ja olid osaks ajaloolistest sündmustest Ida-Euroopas. Ilmselt olete uhked selle üle, et võtsite osa maailma suurimast rahumeelsest demonstratsioonist. Tahame aidata teil koguda ja jagada mälestusi."

"Balti kett oli üks mitmest olulisest sündmusest ja arengust Eesti omariikluse tagasisaamise teekonnal - see oli erakordne näide koostööst ülimalt laial skaalal. Vajame säärast ühtekuuluvustunnet praegu mitte vähem, kui siis!" ütles Europeana 1989 projekti saadik Eestis Tunne Kelam. "Kutsun Eesti inimesi jagama oma mälestusi kogu maailma tulevaste põlvkondadega võimaluse kaudu, mida pakub Europeana 1989. Inimesed, kes võtsid osa Balti ketist, laulvast revolutsioonist ja Kodanike Komiteede liikumisest, mäletavad endiselt neid üritusi. Paljud neist on hoidnud alles kõikvõimalikke mälestusesemeid. Kas te ei sooviks neid jagada digitaalsel teel oma laste ja lastelastega? Nemad ja üldsus tervikuna tahaksid teie isiklikke lugusid kuulda. See on oluline tegevus, kui ka suudame kinni püüda vaid ühe osa neist mälestustest teistega jagamiseks".

30. augustil kell 12.30 toimub Rahvusraamatukogus kogumispäeval Balti keti teemaline vestlusring, kus osalevad Euroopa Parlamendi saadik ja Europeana 1989 rahvuslik saadik Tunne Kelam, ajaloolane Küllo Arjakas, filmirežissöör Peeter Simm, fotograaf Peeter Langovits ja teised tollal aktiivselt Balti keti organiseerimise või jäädvustamisega tegelenud inimesed. Kogumispäeval saab vaadata filmi „Balti tee“ ja Tunne Kelami fotonäitust „Eesti tee vabadusele“.

Olete oodatud osalema!

Täiendav teave:

Jüri Estam – Action Consensus PR, tel 506 0832,jestam at neti dot ee

Annika Koppel – Eesti Rahvusraamatukogu, tel 5680 7260, annika.koppel@nlib.ee

Frank Drauschke – Facts & Files - inglise või saksa keeles
+49 (0)163 480 9862
drauschke at factsandfiles dot com

Jon Purday – Europeana - inglise keeles
+44 (0) 788 551 6234
jonathan dot purday at bl dot uk

 

 

 

 


 digitaalarhiiv digar