Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Kunstnik Airi Luik elustab Rahvusraamatukogus legendi Sulismaost

06.10.2015

7.–28. oktoobrini on Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis avatud Airi Luige isikunäitus „Kaotatud Sulismadu otsides“.

Kunstniku sõnul on teda alati huvitanud vanad kultuurid, uskumused ja legendid. „Olen vaadanud vanu Kesk-Ameerika mustreid ja ornamente, nende põhjal on kujunenud mulle omane kujutamisviis. Legendid annavad võimaluse neist inspireeritud lugude tekkimiseks ja vanadele lugudele järje loomiseks,“ räägib Luik.

„Sulismao legendis jääb selgusetuks, kas Sulismadu oli jumal või inimene. Segadust tekitab tema muutumine ühest teiseks. Tekib mulje lõpmatust ringkäigust, nagu see toimub ka kosmoses. Kõige selle põhjal tekkis mul mõte luua oma mütoloogiline lugu Sulismaost, arvestades ka indiaani rahvaste legende ja rituaalset käitumist, näiteks maotantsu, mis on tänapäevalgi elujõuline.“

Näitusel on eksponeeritud aastatel 2011–2015 maalitud seitse maali, mis järgnevad üksteisele kindlas järjekorras: „Sulismao lend“, „Tantsijatar madude keskel“, „Jõe kohal lookleb taevas“, „Teekond järve kaldal kaotatud Sulismadu otsides“, „Sulismao taastulek“, „Pöördub“, „Järgneb“. Keskel seistes saab näha kõiki pilte korraga, sest need moodustavad vaataja ümber poolringi.

„Maale võib vaadata ka eraldi, üksteisele järgnevatena. Seistes keskel, kus maalid ümbritsevad vaatajat külgedel ja ees, on nad korraga nähtavad ja tajutavad. Kui ei keskendu ühele punktile, tajub inimene enda ümber kogu tervikut – poolringi ees ja võib-olla ka teist, seljatagust poolringi,“ ütles Luik.

Airi Luik on lõpetanud ERKI maali eriala 1988. aastal. Alates 1992. aastast on ta Eesti Kujurite Ühenduse ja Eesti Kunstnike Liidu liige ning alates 1994. aastast Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Luik on varem esinenud Eesti Rahvusraamatukogus oma maalinäitusega „Kuu valgustamata pool“ (2013. aastal), mille teema oli inspireeritud Arvo Pärdi muusikast.

Isikunäituse „Kaotatud Sulismadu otsides“ avatseremoonia toimub 6. oktoobril kell 17 Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis.

Lisainfo:
Lea Hein, Rahvusraamatukogu näituste osakonna juhataja asetäitja, tel. 630 7148

 


 digitaalarhiiv digar