Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Lood inimhetkedest ja kohtumisretkedest jõuavad Rahvusraamatukogusse

09.02.2018

Veebruaris asub giid, maailmarändur ja raamatuautor Ena Mets taas mööda Eestimaad rändama, seekord jutuõhtuga „Inimhetked ja kohtumisretked“. Ena lähtub lugude valikus Maupassant’i mõttest „Meie elule annavad väärtuse teised elud, keda teel kohtame“.

Retke alustab ta Võrust ja lõpetab Värskas, peatudes kokku viieteistkümnes Eesti paigas. Eesti Rahvusraamatukogu Milleri salongis vestab ta lugusid 12. veebruari õhtul kell 18.00.

Ena lapsepõlveunistuseks oli saada kirjanikuks ning aastaid on ta elanud kirevat elu, töötades mitmel maal giidina ning elades siin- ja sealpool maakera. Eelmise aasta veebruaris otsustas ta esmakordselt üles astuda päris jutuvestjana. Võttis kaasa oma esimese raamatu „Naeratava kuu inimesed“ ning käis läbi 13 Eesti raamatukogu, kus kohtus kokku ligi 400 inimesega. See oli Ena jaoks inspireeriv ja rikastav kogemus. „Enam ei ole jutuvestjad ainult Lumekuninganna muinasjutus,“ ütleb ta.

Eelmisel aastal võeti Ena Metsa esimene jututuur „Naeratava Kuu rännu- ja raamatulood“ kõikjal soojalt vastu. Võru raamatukogu juhataja Inga Kuljus leidis, et jutuõhtut sobisid suurepäraselt iseloomustama sõnad Tove Janssoni näituse pealkirjast: „Elada, unistada, hõljuda“. Jutuõhtutelt läksid osalejad koju sõnadega „natuke maagiline“ ja „hoopis teistmoodi elamus“. Ena Mets vestab jutte ka oma giidi-, terapeudi- ja väeretketöös, sest lugudel on tema meelest tervendav ja jõudu andev vägi.

2018. aasta veebruari jututuuril põimib Ena Mets kokku vested kummalistest-rikastavatest kohtumistest retkedel Eestis ja mujal ning vahele mõned millegi poolest mällu sööbinud muinaslood. Alanud on ka Eesti Vabariigi suur juubeliaasta, nii on osa jutuõhtust pühendatud Eesti ja eestlaste lugudele.

Suure Uruguay kirjaniku Eduardo Galeano sõnul koosneb maailm lugudest, mitte aatomitest. Nii soovib Ena Mets talvisel külmal ja pimedal ajal tuua inimesed nendesse maailma osakestesse – lugudesse, mis paneksid uuesti elama ka kuulajate enda lood ning annaksid keset talveväsimust ja -pimedust jõudu ning inspiratsiooni. Ligi kahe tunni jooksul saavad osalejad lugude vahele kuuma teed ning sansula-helisid.

Vestlusõhtu toimub 12. veebruaril kell 18 Milleri salongis (5. korrusel).

 

 


 digitaalarhiiv digar